Fed pompuje dalszą gotówkę w gospodarkę USA
Zarząd Rezerwy Federalnej (Fed) ogłosił w środę wykupienie od banków obligacji skarbowych rządu USA na łączną kwotę 850-900 miliardów dolarów do połowy przyszłego roku, w celu rozruszania pogrążonej w stagnacji gospodarki.
Główną stopę procentową funduszy federalnych pozostawiono bez zmian - wynosi od 0 proc. do 0,25 proc.
Fed podjęła w środę decyzję o wprowadzeniu dodatkowego programu wykupienia od banków obligacji skarbowych, wartego 600 mld dolarów. W tym samym czasie Fed zainwestuje też w obligacje 250-300 miliardów dolarów ze swego portfela hipotek, więc w sumie będzie to wykup od banków obligacji skarbowych rządu USA na łączną kwotę 850-900 miliardów dolarów.
Jest to już drugi podobny zakup interwencyjny obligacji skarbowych od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Poprzednio wykupiono obligacje na sumę 1,7 biliona dolarów.
Fed będzie skupywał obligacje od banków etapami, po 100 mld dolarów miesięcznie, do czerwca 2011 r. Banki otrzymają w ten sposób gotówkę, którą będą mogły przeznaczyć na kredyty dla konsumentów i biznesu.
Skupywanie długu rządowego prowadzi do podwyższenia jego ceny i obniżania zwrotów od obligacji, co zachęca do inwestowania w akcje, nakręcając koniunkturę biznesowi.
Obradujący w środę Federalny Komitet Otwartego Rynku banku centralnego dał także do zrozumienia, że przewiduje możliwość dalszych zakupów obligacji skarbowych.
Fed dokonuje ostatnio takich posunięć, ponieważ rekordowo niskie stopy procentowe uniemożliwiają dalsze bezpośrednie ich obniżanie, co jest tradycyjnym instrumentem stymulowania gospodarki do wzrostu.
Eksperci przestrzegają jednak przed ryzykiem związanym z zakupem obligacji. Prowadzi to do osłabiania dolara, co może wywołać wojny handlowe z partnerami ekonomicznymi USA.
Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski