Trwa ładowanie...
d3b29l0
d3b29l0

Fed pozostawia politykę monetarną bez zmian, widzi poprawę w gospodarce USA

19.06. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że ryzyko pogorszenia się...
Share
d3b29l0

19.06. Nowy Jork (PAP) - Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o pozostawieniu bez zmian polityki monetarnej. Amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce USA spadło w porównaniu do jesieni ubiegłego roku - podał Fed w środę.

Oświadczenie po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nie zawierało wyraźnego sygnału gotowości od ograniczenia skali realizowanego przez Fed programu skupu aktywów. FOMC powtórzył, że jest "gotowy do zwiększenia lub zmniejszenia tempa skupu tak, aby zachowana była właściwa akomodacja monetarna odpowiednia dla sytuacji na rynku pracy lub poziomu inflacji".

Na grudniowym posiedzeniu amerykański bank centralny uchwalił program stymulacyjny, w ramach którego od początku stycznia skupowane są obligacje warte 45 mld USD miesięcznie. Nowy program skupu jest realizowany jednocześnie z uchwalonym we wrześniu 2012 r. programem skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Tym samym Fed skupuje miesięcznie aktywa warte 85 mld USD.

d3b29l0

Fed ocenił w środę, że ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce USA spadło w odniesieniu do ubiegłorocznej jesieni. W ocenie amerykańskiego banku centralnego rynek pracy w USA wykazuje "dalszą poprawę".

"Komitet ocenia, że ryzyko pogorszenia się perspektyw gospodarczych oraz sytuacji na rynku pracy uległo zmniejszeniu w porównaniu do jesieni ubiegłego roku" - napisano w oświadczeniu FOMC.

"W ostatnich miesiącach generalnie widoczna była dalsza poprawa warunków na rynku pracy, stopa bezrobocia pozostaje jednak na podwyższonym poziomie" - napisano.

Fed obniżył w środę prognozę stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w tym i w przyszłym roku. Nowa projekcja zakłada, ze stopa bezrobocia w USA wyniesie w tym roku pomiędzy 7,2 a 7,3 proc., w marcowej prognozie Fed zakładał stopę bezrobocia w tym roku na poziomie 7,3 do 7,5 proc.

d3b29l0

W przyszłym roku, w ocenie amerykańskiego banku centralnego, stopa bezrobocia w USA wyniesie od 6,7 do 7,0 proc. W marcu Fed oceniał, że wyniesie ona od 6,7 proc. do 7 proc. oraz od 6,0 do 6,5 proc. w czwartym kwartale 2015 r.

Fed powtórzył w środowym komunikacie, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie" stopy procentowe, przynajmniej tak długo, jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc. (PAP)

wst asa/

d3b29l0

Podziel się opinią

Share
d3b29l0
d3b29l0