Trwa ładowanie...
d19plya
11-03-2015 18:15

Firma Saule Technologies Start-upem Roku

Start-upem Roku została firma Saule Technologies, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych. Nagrodę zwycięzcom wręczył marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

d19plya
d19plya

W środę jury Business Mixera wybrało Start-upa Roku 2014. Nominowane były trzy firmy: Brand24, InPay i Saule Technologies.

Tytuł najlepszego start-upa otrzymała firma Saule Technologies, która została też wyróżniona specjalną nagrodą przygotowaną przez Kancelarią Marszałka Sejmu.

"Serce mi rośnie, że tylu młodych Polaków robi coś pozytywnego i że zostaje w kraju" - powiedział Sikorski do zebranych. Dodał, że to, co dzisiaj dla niego byłoby miarą sukcesu naszego kraju za 10 lat, to gdyby młodzi Polacy zamiast wyjeżdżać z Polski, zaczęli do niej wracać.

Saule Technologies łączy naukę z biznesem. Założycielem firmy jest Olga Malinkiewicz, polska naukowiec, która przyczyniła się do opracowania niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów (grupa nieorganicznych związków chemicznych). Swego odkrycia dokonała na Uniwersytecie w Walencji, zmieniając na zawsze fotowoltaikę. Za biznesowy filar odpowiadają Piotr Krych oraz Artur Kupczunas, którzy czuwają nad konsekwentnym rozwojem firmy.

d19plya

"Misją naszej firmy jest jak najszybsze połączenie ogniw perowskitowych z obecnie istniejącymi produktami, by zapewnić im innowacyjne i pionierskie właściwości. Chcemy to osiągnąć dzięki zupełnie nowej technologii fotowoltaicznej - stworzymy elastyczne, półprzezroczyste ogniwo, na bazie folii PET, które z łatwością będzie można łączyć z dowolnie wybranymi produktami obecnymi dzisiaj na rynku" - wyjaśnił Krych.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, dzięki unikatowym właściwościom ogniw, takim jak ultracienka warstwa i supermała masa, można używać je tam, gdzie ciężkie panele wykonane na bazie szkła nie mogą być zastosowane. "Nasze ogniwa mogą być wykorzystane np. jako zintegrowana z lekkimi płytami warstwowymi powłoka, która nie będzie miała wpływu na dodatkowe obciążenie konstrukcji hali produkcyjnej lub budynku" - dodał Kupczunas.

Firma zaznacza, że rozwijając know-how elastycznych ogniw perowskitowych, przyczynia się do powstawania nowych produktów oraz zmniejszenia kosztów wytwarzania energii elektrycznej. Jak podkreśla, prąd generowany przez okna, elewację, dachówkę pokrywającą całą powierzchnię dachu, w pełni wystarczy na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego przy jednoczesnym zachowaniu właściwości wizualnych tych elementów.

Business Mixer to cykl organizowanych przez Polskę Przedsiębiorczą imprez, na których młode, startujące firmy mają możliwość spotkania m.in. biznesowych ekspertów, odnoszących sukcesy przedsiębiorców, innowatorów, prezesów międzynarodowych firm. (PAP)

aop/ pz/

d19plya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19plya