Trwa ładowanie...

Firma ukarana za zniewagę narodowego napoju z jogurtu

Turecki państwowy producent herbaty Caykur musi zapłacić wysoką karę za spot reklamowy, w którym "znieważył ajran" - napój z jogurtu nazywany przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana napojem narodowym - poinformował w niedzielę turecki dziennik "Hurriyet".

Share
Firma ukarana za zniewagę narodowego napoju z jogurtu
Fot: DarkAura/flickr (CC BY-SA 2.0)
d1rcozq

Turecki państwowy producent herbaty Caykur musi zapłacić wysoką karę za spot reklamowy, w którym "znieważył ajran" - napój z jogurtu nazywany przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana napojem narodowym - poinformował turecki dziennik "Hurriyet".

W telewizyjnej reklamie popularnej herbaty mrożonej Didi pojawia się gwiazda tureckiego rapu - Ceza, który śpiewa "napiłam się ajranu, uśpił mnie".

d1rcozq

W związku ze spotem ministerstwo ds. ceł i handlu nałożyło na firmę Caykur karę w wysokości ponad 70 tys. euro za "nieuzasadnioną zniewagę ajranu oraz głoszenie szkodliwego przesłania, którego celem jest zmniejszenie konsumpcji ajranu" - napisał "Hurriyet". Ponadto firma musi wycofać reklamę.

W 2013 roku Erdogan, pobożny muzułmanin, oświadczył, że historycznie narodowym napojem Turków nie jest raki, czyli powszechnie podawana w restauracjach anyżówka, lecz bezalkoholowy ajran na bazie jogurtu.

d1rcozq

Podziel się opinią

Share
d1rcozq
d1rcozq