Trwa ładowanie...

Firmę komputerową Dell wykupi jej założyciel

Amerykańska firma Dell Inc., która zajmuje trzecie miejsce na liście największych światowych producentów komputerów, zostanie w całości wykupiona przez swego założyciela Michaela Della w ramach transakcji opiewającej na 24,4 mld dolarów - poinformowano we wtorek.

Share
Firmę komputerową Dell wykupi jej założyciel
Źródło: AFP
d3f1i97

Michael Dell ma obecnie 14 proc. udziałów Dell Inc. Zakup pozostałych akcji sfinansuje częściowo ze środków własnych, a ponadto z kredytów udostępnionych przez banki i firmy partnerskie. Obejmuje to również pożyczkę 2 mld dolarów od lidera rynku oprogramowania Microsoft, którego system operacyjny Windows zainstalowany jest w większości komputerów Della.

Podłożem transakcji jest kurczenie się rynku komputerów osobistych. Michael Dell liczy na to, że działając samodzielnie, bez konieczności liczenia się zastrzeżeniami innych akcjonariuszy, będzie mógł dokonać bardziej radykalnej przebudowy koncernu, którego pozycja na rozkwitającym rynku tabletów i smartfonów jest na razie słaba.

Według firmy badania rynku Gartner, udział Della w globalnym rynku komputerowym spadł w ostatnim kwartale ubiegłego roku do 10,2 proc. w porównaniu z 12,2 proc. w tym samym okresie 2011 roku. (PAP)

d3f1i97

Podziel się opinią

Share
d3f1i97
d3f1i97