Trwa ładowanie...
d2ipbox

Michael Dell

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Houston

d2ipbox
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Michael Dell jest amerykańskim przedsiębiorcą żydowskiego pochodzenia. W 1984 roku założył amerykańską korporację DELL.

Życiorys

Michael Dell urodził się 23 lutego 1965 roku w Houston. Jest prezesem i dyrektorem generalnym spółki Dell Technologies, która powstała w 2016 roku w wyniku połączenia z gigantem komputerowym EMC. Koszt zjednoczenia się obu korporacji wyniósł 60 mld dolarów. Firma Dell zajmuje się produkcją komputerów, urządzeń peryferyjnych i ich serwisowaniem. Została utworzona w 1984 roku.

Dell posiada fabryki na całym świecie m.in w Chinach, Malezji, Brazylii i Polsce. Fabryka Dell zbudowana w Polsce była drugą taką w Europie. Łódzka fabryka Michaela Della zatrudnia 2000 pracowników. Do 2010 roku produkowane w niej były laptopy. Obecnie zajmuje się wytwarzaniem serwerów i komputerów stacjonarnych.

Michael Dell od dziecka był osobą bardzo przedsiębiorczą. Będąc nastolatkiem zaczął inwestować w akcje i metale szlachetne. W wieku 15 lat dostał pierwszy komputer, który natychmiast rozebrał, by poznać jego działanie. Michael Dell jest żywym przykładem na to, że nie trzeba kończyć studiów i zdobywać tytułu naukowego, by zostać miliarderem. Dell będąc na pierwszym roku studiów założył firmę sprzedającą komputery. Już po kilku miesiącach działalności firma osiągnęła obroty w wysokości 80 000 dolarów. Po kilku kolejnych miesiącach obroty liczone już były w milionach dolarów. Michael Dell w wyniku tak szybkiego rozwoju firmy rzucił studia, by skupić się na własnej działalności.

Majątek

Majątek Michaela Della szacowany jest obecnie na 22.4 mld dolarów. Większość kapitału mieści się w jego firmie inwestycyjnej MSD Capital, która posiada udziały w hotelach i restauracjach. Od zeszłego roku notowany jest stały wzrost majątku amerykańskiego biznesmena.

Cytaty

"Firma, która nie istnieje w Internecie, za pięć lat przestanie istnieć w ogóle".

"Kiedy nie wiedzie się w interesach, wina leży po stronie ludzi, którzy je prowadzą".

"Miernikiem wartości strony nie jest liczba osób, które ją odwiedziły, tylko liczba osób, które na nią powróciły".

Życie prywatne

Michael Dell jest żonaty i ma czwórkę dzieci. W 1988 roku poznał projektantkę mody Susan Lieberman, którą rok później poślubił. Żona Michaela Della zajmowała się projektowaniem ubrań, prowadzeniem butiku a nawet tworzeniem własnej marki modowej. Rodzina posiada swój własny odrzutowiec Gulfstream V mieszczący do 15 pasażerów.

W 1999 roku Michael wraz z żoną założył fundację koncentrującą się na zdrowiu, edukacji i stabilności ekonomicznej rodzin. W 2006 roku fundacja przeznaczyła 50 milionów dolarów na rzecz organizacji związanych z ochroną zdrowia. W 2012 roku fundacja Dellów przyznała kolejne 50 milionów dolarów na edukację medyczną. Po kataklizmie jaki wywołał w tym roku huragan Harvey w Ameryce, Dell przekazał 36 milionów dolarów na pomoc.

Michael Dell w wieku 33 lat wydał książkę zatytułowaną "Strategie, które zrewolucjonizowały przemysł" opisującą jego wczesne życie, wzrost, błędy i wnioski wysunięte podczas prowadzenia własnej działalności.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Miechael Dell zajmuje 38. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi na świecie i jest 20. najzamożniejszym Amerykaninem według rankingu Forbesa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ipbox
d2ipbox
d2ipbox