Trwa ładowanie...
d3m4sxp

Firmy instalują skanery linii papilarnych. To nielegalne

Już blisko 600 firm w Polsce sprawdza swoich pracowników za pomocą czytników linii papilarnych. Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) robią to nielegalnie
Share
Firmy instalują skanery linii papilarnych. To nielegalne
Źródło: Thinkstockphotos
d3m4sxp

Za pośrednictwem skanerów linii papilarnych firmy nie tylko monitorują czas pracy swoich pracowników, lecz także sprawdzają np. w jakich pomieszczeniach ci aktualnie przebywają.

Korzystające z takich urządzeń firmy wykupiły specjalne systemy w PTC Security System, który jest jednym z dziesięciu dystrybutorów sprzętu pozwalającego na zbieranie danych biometrycznych. PTC dostarczyło urządzenia do ponad 150 firm i szacuje, że w skali kraju z podobnych rozwiązań korzysta już co najmniej 500-600 przedsiębiorstw.

Byłoby ich prawdopodobnie znacznie więcej, gdyby polskie prawo legalizowało tego typu metody kontroli pracowników. Tak jednak nie jest. Ani kodeks pracy, ani ustawa o ochronie danych osobowych nie przewidują sytuacji, w których pobiera się od pracowników odciski palców.

d3m4sxp

Dlatego zrzeszeni w Instytucie Informatyki Śledczej eksperci wystosowali apel do premiera, aby rząd jak najszybciej zajął się uregulowaniem kontroli biometrycznej. Niejasne przepisy coraz częściej są bowiem powodem zatargów między firmami a generalnym inspektorem ochrony danych osobowych, który czytniki linii papilarnych uważa za nielegalne, nawet w takim przypadku gdy sami inwigilowani wyrażają zgodę na taką kontrolę.

d3m4sxp

Podziel się opinią

Share
d3m4sxp
d3m4sxp