Trwa ładowanie...

Firmy, które proponują zniżki dla dużych rodzin

Duże rodziny nie mają w Polsce najlepiej - dodatki i zasiłki mają symboliczną wysokość, a wiele rodzin nie spełnia kryteriów, by je otrzymywać. Dlatego też światełkiem w tunelu jest przyjęty przez polski rząd projekt ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. .

Firmy, które proponują zniżki dla dużych rodzinŹródło: © drubig-photo - Fotolia.com
d1tfi5f
d1tfi5f

Duże rodziny nie mają w Polsce najlepiej - dodatki i zasiłki mają symboliczną wysokość, a wiele rodzin nie spełnia kryteriów, by je otrzymywać. Dlatego też światełkiem w tunelu jest przyjęty przez polski rząd projekt ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Karta ta przewiduje system zniżek dla rodzin zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Szacuje się, że zniżki obejmą nawet 3,4 mln osób.

Polska ma szansę dołączyć więc do krajów zachodnich, gdzie dba się o rodziny wielodzietne. Na przykład w Belgii wszystkie rodziny z co najmniej trojgiem dzieci, które nie ukończyły 25 lat, mogą otrzymać Dyskontową Kartę Dużej Rodziny. Można także uzyskać Kartę Kolejową, która zapewnia duże zniżki na przejazdy koleją. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia płacą 50 procent ceny biletu w klasie I i II, dzieci poniżej 12. roku życia mają zniżkę 75 procent w klasie I i zupełnie bezpłatne przejazdy w klasie II. Teraz podobnie ma być i u nas.
- Zależy nam na promowaniu pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej oraz na zapewnieniu jej konkretnego wsparcia. Karta Dużej Rodziny ma być ułatwieniem dla rodzin w dostępie do kultury, sportu, rekreacji - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Karta pozwoli na obniżanie kosztów comiesięcznych wydatków dużych rodzin i umożliwi im aktywne spędzanie czasu. Liczę, że do współpracy zgłosi się wiele firm prywatnych, które zaoferują dużym rodzinom atrakcyjne zniżki.

Z karty będą mogły korzystać rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta będzie wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych karta wydawana jest na czas orzeczenia o niepełnosprawności.

d1tfi5f

Jak starać się o ogólnopolską kartę?

Wnioski będzie można składać już od 16 czerwca. Dokumenty powinny trafić do rodzin już w lipcu. O przyznaniu karty nie będzie decydować wysokość dochodów. Będą je mogły wyrobić również osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Na jakie konkretnie zniżki będą mogły liczyć rodziny?

Jak przekonuje na stronie samorzad.infor.pl minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz: – Na pewno będą to muzea czy instytucje związane z wypoczynkiem zarządzane przez ministerstwo pracy – mówi Kosiniak-Kamysz. – Będziemy też dawać zniżki w ośrodkach szkoleniowych Ochotniczych Hufców Pracy. Niektóre obiekty do zwiedzania czy rekreacji zaproponowała też Kancelaria Prezydenta. Zniżki będą obejmować także wejście na Stadion Narodowy czy na obiekty Centralnych Ośrodków Sportu. Wprowadzi je także kolej – dodaje minister.

Według propozycji będzie to: 20 proc. zniżki na bilety na baseny, korty tenisowe, siłownie i lodowiska prowadzone przez centralne ośrodki sportu; 50 proc. mniej zapłacą za zwiedzanie Stadionu Narodowego, 40 proc. mniej za wejście do muzeów podległych Ministerstwu Obrony Narodowej. Zniżki obejmą również przejazdy pociągami PKP InterCity na terenie całego kraju. Nie wiadomo jednak jeszcze w jakiej wysokości. Tańsze ma być także wydawanie paszportów.

Do przedsięwzięcia zamierzają przyłączyć się niektóre duże firmy

Przykładem jest tu McDonald's, który rozważa zaoferowanie rodzinom wielodzietnym zniżek lub rabatów. Nad podobnym rozwiązaniem zastanawia się Carrefour, który zresztą uczestniczy w programach samorządowych. Na przykład w Olsztynie w centrum handlowym Carrefoura, w niektórych sklepach można już skorzystać z 30 proc. rabatu. - Bardzo liczę na sklepy, szczególnie spożywcze i te z artykułami dziecięcymi - mówi Kosiniak-Kamysz. - Zainteresowana jest też choćby branża hotelarska, z której przedstawicielami odbyłem ostatnio rozmowy. Jesteśmy też w kontakcie z przedstawicielami pracodawców. Grupa ta zobowiązała się do wspólnego spotkania i zachęcania swoich członków do wejścia w ten program.

d1tfi5f

Ogólnopolski projekt jest nowością, choć samorządy z tym problemem próbują walczyć już od pewnego czasu. Karty Dużej Rodziny wprowadziło wiele polskich miast i gmin. Aby przystąpić do programu ogólnopolskiego, gminy te będą musiały wydać specjalną uchwalę, na mocy której zniżki przysługujące posiadaczom lokalnych KDR, będą też honorowane wraz z kartą ogólnopolską.

Istnieje też możliwość zachowania obu dokumentów. Tak np. jest w Gdańsku. Jak zapewniła wiceprezydent miasta Ewa Kamińska, Karta Dużej Gdańskiej Rodziny nadal będzie wydawana, gdyż oba dokumenty uprawniają do korzystania z różnych zniżek.

Ta wiadomość z pewnością ucieszy gdańszczan, gdyż lista ulg w miejskim programie "3 plus" jest naprawdę długa. Posiadacze KDGR mają min. prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, zwiedzania ogrodu zoologicznego, korzystania z miejskiego lodowiska, czy wstępu na wystawy w Centrum Hewelianum. Rodziny "3 plus" nie płacą też za udział w imprezach organizowanych przez ośrodki kultury działające w ramach Gdańskiego Archipelagu Kultury, a na bilety do Miejskiego Teatru "Miniatura" mają 20 proc. zniżki.

d1tfi5f

Także wejścia do muzeów wiążą się z symboliczną opłatą. Do gdańskiego programu włączyły się też firmy prywatne. Ulgi przysługują min. w niektórych szkołach językowych - głównie tych sieciowych, centrach rozrywki i nauki, a nawet pralniach, kwiaciarniach, zakładach fryzjerskich, czy gospodarstwach agroturystycznych. Do akcji włączył się też Trefl Sopot, który zniżki na wiele meczy swoich drużyn oferuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny zarówno w Gdańsku, jak i Sopocie i Gdyni.

Nie krótsza jest lista ośrodków proponujących zniżki rodzinom wielodzietnym w ramach programu realizowanego w Poznaniu. Ulgi proponują tu min. teatry, centra sztuki, muzea i kino. Posiadacze karty mają też możliwość korzystania w promocyjnych cenach z działających Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, a także wielu komercyjnych centrów sportowych i rozrywkowych.

Do programu włączyło się też poznańskie zoo i domy kultury, a także wiele prywatnych firm, w tym przedszkola, restauracje, szkoły językowe i ośrodki nauki jazdy. W Poznaniu członkowie rodzin wielodzietnych mogą też korzystać z szeregu zniżek w zakresie zdrowia - kartę honorują niektóre apteki, gabinety stomatologiczne, punkty dietetyczne, a nawet ośrodki zdrowia.

d1tfi5f

Posiadacze poznańskiej karty korzystają też z ulg na zakupy - w niektórych sklepach z zabawkami, księgarniach, a nawet marketach np. hipermarkecie Auchan Swadzim oraz sklepach należących do grupy Chata Polska S.A. KDR uprawnia do korzystania za szczególnych ulg i promocji.

Gdańsk czy Poznań nie są tu wyjątkami. Około 200 gmin w podobny sposób zadbała już o swoich mieszkańców. Jak wiele z firm biorących udział w gminnych programach "3 plus", dołączy do systemu ogólnopolskiego? Kogo do współpracy przekonali przedstawiciele realizującego program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej? Tego dowiemy się już 16 czerwca, podczas przedpołudniowej konferencji prasowej ministerstwa. Szczegółowa lista ulg zostanie też wówczas zaprezentowana na stronie rodzina.gov.pl.

GV, AS, WP.PL

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f