Firmy nadal będą miały kłopoty
Uchwała NSA w sprawie pakietów medycznych nie daje jednoznacznej odpowiedzi, jak ustalać wartość świadczenia.
28.10.2011 06:01
W poniedziałek sędziowie Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego podtrzymali niekorzystne dla podatników stanowisko, że pakiety medyczne opłacone za pracowników wykraczające poza obowiązkową medycynę pracy są opodatkowane PIT (sygn. II FPS 7/10). To jednak nie koniec kłopotów.
– Problematyczny pozostaje sposób ustalenia wysokości przychodu dla poszczególnych osób w sytuacji, kiedy opłaty są realizowane w sposób ryczałtowy – zauważa Marek Gadacz, doradca podatkowy z PwC.
Niektóre firmy mają tego świadomość. Jak wyjaśnia Adam Rozwadowski, prezes zarządu Centrum Medycznego ENEL-MED, jego firma w umowach zawieranych z klientami korporacyjnymi na świadczenie usług medycznych przyjmuje ceny za poszczególne pakiety, które składają się z dwóch części: medycyna pracy i profilaktyka zdrowotna oraz dodatkowe świadczenia medyczne. Cena za pakiet jest ceną dla jednego pracownika.
Ryczałt z problemami
Eksperci podkreślają, że firmy, które nadal opłacają darmowe leczenie dla pracowników ryczałtem, mają bardzo duży kłopot. NSA wskazał, że cena zakupu w wypadku abonamentów opłacanych w formie ryczałtowej będzie stanowiła punkt odniesienia do ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia.
W ocenie sędziów w takim wypadku zachodzi możliwość ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia poprzez podzielenie ceny zakupu pakietów medycznych przez liczbę uprawnionych osób. Jednakże przypisanie przychodu poszczególnym pracownikom w sposób statystyczny nadal budzi wątpliwości.
- Prawidłowe ustalenie wysokości przychodu będzie szczególnie trudne w wypadku pracodawców, którzy opłacają ryczałt za abonament, np. rocznie - mówi Izabela Ukonu, konsultant Accreo Taxand. W takiej sytuacji będą musieli brać pod uwagę zmieniający się w ciągu roku stan zatrudnienia.
Duże trudności mogą mieć również pracodawcy, którzy opłacają różnym grupom zatrudnionych abonamenty różnej wartości. Wtedy prosty podział płaconej kwoty przez liczbę uprawnionych osób nie pozwoli na prawidłowe ustalenie wysokości przychodu. Pewnym rozwiązaniem będzie dokonanie na przyszłość odpowiednich zmian w umowie, które ułatwią to zadanie. Nie rozwiąże to jednak problemu opodatkowania sytuacji z przeszłości. Tu rozliczenie się z fiskusem może się okazać bardzo trudne.
Nie składać broni
Zdaniem Mariusza Mareckiego, partnera w Kancelarii Paczuski, Taudul, Korszla, Grochulski Doradcy Podatkowi, kwestia nieodpłatnych świadczeń, a nawet samych pakietów medycznych, nie jest jeszcze zamknięta. Podkreśla, że podatnicy i płatnicy nie powinni łatwo składać broni, bo nie jest tak, że racje są tylko po jednej stronie. Nawet w stosunku do zapłaconego dobrowolnie podatku można dochodzić swoich praw poprzez dobrze skonstruowany wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
Aleksandra Tarka
OPINIA Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów
Uchwała NSA ostatecznie utrwali pogląd wielokrotnie prezentowany zarówno przez ministra finansów, jak i organy podatkowe, że wartość zindywidualizowanych abonamentów medycznych zakupionych przez firmę dla pracowników jest przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu. Przychód z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania uprawnienia do korzystania z usług medycznych, a nie w momencie skorzystania z konkretnej usługi medycznej. Pracownicy administracji podatkowej na bieżąco podczas kontroli podatkowych prowadzonych u pracodawców dokonują kompleksowej oceny zgodności ich działań z przepisami prawa podatkowego.