Trwa ładowanie...

Firmy rezygnują z koncesji na poszukiwanie gazu z łupków na Pomorzu

Trzy firmy poszukujące gazu z łupków na terenie woj. pomorskiego zrezygnowały z prac na niektórych koncesjach. Są to Eni, BNK Petroleum i Marathon Oil. Urząd Marszałkowski poinformował, że koncesje na poszukiwanie gazu na terenie Pomorskiego ma jeszcze 8 firm.

Firmy rezygnują z koncesji na poszukiwanie gazu z łupków na PomorzuŹródło: AFP, fot: Janek Skarzyński
d1zvxlf
d1zvxlf

Jak powiedziała pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds.gazu z łupków, Małgorzata Maria Klawiter-Piwowarska, włoska firma Eni zrezygnowała z koncesji Malbork, na której wykonała odwiert poszukiwawczy "Kamionka" i planowała wykonać odwiert "Mirowice". Firma Eni na terenie pomorskiego ma jeszcze część koncesji Elbląg, na terenie której wykonała odwierty: "Bągart" i "Stare Miasto". Klawiter-Piwowarska oceniła, że "na rezygnację wpływ mogły mieć niesatysfakcjonujące wyniki odwiertu wynikające z niekorzystnych warunków geologicznych".

Poinformowała, że firma BNK Petroleum zrezygnowała z koncesji Darłowo (leżącej częściowo na terenie Pomorskiego). Firma na terenie Pomorskiego posiada jeszcze 5 koncesji (m.in. Sławno, Bytów, Trzebielino, Słupsk) i wykonała odwierty m.in. Lębork, Miszewo, Gapowo i Starogard Gdański. Na koncesji Darłowo firma nie wykonała żadnego odwiertu. "Może po prostu stwierdzili, że koncesja Darłowo jest mało perspektywiczna i postanowili skoncentorwać wysiłki na pozostałych koncesjach" - dodała.

Z koncesji Kwidzyn rezygnuje amerykańska firma Marathon Oil. Firma wykonała odwiert "Prabuty".

Pełnomocnik oceniła, że na decyzje koncesjonariuszy wpływ mogły mieć też ciągle trwające prace nad Ustawą Prawo geologiczne i górnicze.

d1zvxlf

Jak wyjaśniła, "na razie taka rezygnacja nie oznacza wymiernych strat dla regionu". - Po prostu warunki geologiczne w niektórych miejscach nie są tak korzystne, jak byśmy sobie życzyli i nie wszędzie są złoża kopalin strategicznych dla rozwoju regionu - dodała. Poinformowała, że "na koncesjach Malbork, Kwidzyn i Darłowo mieszkańcy w zdecydowanej większości popierali inwestycje poszukiwawcze i nie odnotowano większych protestów". Powiedziała, że "o tym, czy koncesje zostaną przejęte przez inne firmy czy nie, będzie wiadomo po zakończeniu ewentualnych negocjacji".

Poinformowała, że w woj. Pomorskim koncesje na poszukiwanie gazu z łupków ma 8 koncesjonariuszy. W najbliższym czasie planują oni wykonać 7 odwiertów poszukiwawczych na terenie województwa.

Do tej pory w Pomorskiem wykonano 27 odwiertów poszukiwawczych (w tym 22 pionowe i 5 horyzontalnych). Z informacji od koncesjonariuszy wynika, że najbardziej perspektywiczne pod względem zasobów węglowodorów mogą okazać się odwierty m.in. Lewino, Opalino 2,3 i 4 (gm. Gniewino) i Gapowo. Koncesjami na poszukiwanie złóż gazu z łupków objęte jest ok. 85 proc. województwa pomorskiego.

d1zvxlf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zvxlf