Trwa ładowanie...
d36yxb2

Firmy z USA będą mieć takie same prawa jak europejskie - wiceminister środowiska

13.05. Warszawa (PAP) - Amerykańskie firmy zajmujące się poszukiwaniem gazu z łupków w Polsce będą miały takie same prawa jak firmy z Unii Europejskiej - napisał w oświadczeniu...

d36yxb2
d36yxb2

13.05. Warszawa (PAP) - Amerykańskie firmy zajmujące się poszukiwaniem gazu z łupków w Polsce będą miały takie same prawa jak firmy z Unii Europejskiej - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP wiceminister środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak.

Według poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" główny geolog kraju nie chce, by Amerykanie inwestowali u nas w gaz. Gazeta, powołując się na zagraniczne firmy, napisała, że polski rząd ws. wydobycia gazu "idzie na wojnę z Ameryką". Zdanie o wojnie ma pochodzić z poufnej notatki przygotowanej dla ambasady kraju zainteresowanego wydobywaniem gazu łupkowego w Polsce, do której dotarła "Rz".

Notatkę miał napisać uczestnik niedawnego, zamkniętego dla mediów spotkania przedstawicieli branży łupkowej z całego świata z Woźniakiem. Autor notatki uważa, że polski rząd nie chce zagranicznych, szczególnie amerykańskich, inwestycji w polski gaz łupkowy.

Wiceminister podkreślił w oświadczeniu, że przed wakacjami rząd ma przyjąć nowe przepisy dotyczące wydobywania węglowodorów.

d36yxb2

"Projektowane regulacje stawiają na uprzywilejowanej pozycji firmy z państw Paktu Północnoatlantyckiego, m.in. amerykańskich przedsiębiorców, gdyż zrównują je w prawach z firmami z państw członkowskich UE. Nigdzie indziej w Europie firmy amerykańskie nie będą miały takich praw" - podkreślił Woźniak w piśmie przesłanym PAP w poniedziałek.

"Wysoko oceniamy doświadczenie firm amerykańskich w dziedzinie poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego. Ich inwestycje są niezbędne dla rozwoju sektora ropy i gazu ziemnego w Polsce" - dodał.

Przypomniał, że poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków w Polsce to jeden z priorytetów resortu środowiska.

Wieczorem w TVP Info Woźniak podkreślił, że poniedziałkowy artykuł w "Rzeczpospolitej" jest manipulacją. Jego zdaniem spotkanie, o którym prawdopodobnie pisze gazeta, było formalnym spotkaniem, na którym powiedział, że Polska musi wprowadzić konkurencyjny tryb dostępu do złóż.

d36yxb2

Woźniak poinformował, że zgodnie z szacunkami Państwowego Instytutu Geologicznego w Polsce jest 350-750 mld metrów sześciennych wydobywalnego gazu w złożach niekonwencjonalnych.

"Ta prognoza jest niezmienna od marca zeszłego roku. (...) To jest bardzo poważna ilość jak na nasze warunki (...). Spodziewamy się tylko korekty w górę, w miarę, kiedy będą napływać dane" - powiedział.

Dodał, że w konwencjonalnych zasobach Polska ma do 140 mld metrów sześciennych gazu.

d36yxb2

"Na podstawie obecnych danych (...) dwa baseny - na pewno lubelski i na pewno pomorski - są (...) niesłychanie perspektywiczne" - zaznaczył.

W poniedziałek minister środowiska Marcin Korolec powiedział, że tzw. ustawa łupkowa do końca tego roku powinna zostać przyjęta przez parlament. Według wcześniejszych informacji ustawa ta ma dostosować przepisy w dziedzinie wydobywania węglowodorów oraz ich opodatkowania do wymogów związanych z rozwojem tego sektora. Nowe regulacje mają też zapewnić Skarbowi Państwa odpowiedni udział w zyskach związanych z eksploatacją surowców naturalnych należących do państwa. (PAP)

mick/ mmu/ pad/ bk/ morb/

d36yxb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36yxb2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj