Trwa ładowanie...
dvc1z60

Fiskalny absurd. Skarbówka żąda od razu, oddaje latami

Dochodzenie zwrotu PIT jest trudniejsze niż odzyskanie nadpłaty. Przekonała się o tym podatniczka, która zapłaciła 2 mln zł PIT od zasądzonego na jej rzecz świadczenia. Potem okazało się, że część tych pieniędzy kobieta będzie musiała zwrócić. A co z podatkiem?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nienależnie otrzymane wynagrodzenie trzeba zwrócić. Zapłaconego od niego podatku nie da się jednak łatwo odzyskać.
Nienależnie otrzymane wynagrodzenie trzeba zwrócić. Zapłaconego od niego podatku nie da się jednak łatwo odzyskać. (East News, Fot: Arkadiusz Ziółek)
dvc1z60

Historię opisuje środowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Teoretycznie sprawa wydaje się prosta, bo powstała nadpłata. Dziennik pisze jednak o wyroku Naczelnego Sadu Administracyjnego, który wskazał, że nadpłata pojawia się tylko wtedy, gdy podatek był nienależny w momencie zapłaty.

NSA wskazał przepis z ustawy PIT, który pozwala odliczyć zwrócone wynagrodzenie od bieżącego dochodu. W efekcie zamiast jednorazowo odzyskać kwotę PIT, kobieta będzie płacić mniejszy podatek (albo nie zapłaci go wcale).

Czytaj także: Skarbówka poluje na malutkich

dvc1z60

To jednak nie koniec. Podatniczka musi się spieszyć, bo ma tylko 5 lat, żeby sprawa nie przedawniła się. Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, prawdopodobne jest, że w tym czasie kobieta nie będzie miała wystarczająco wysokiego dochodu, żeby odliczyć całość zwróconego przez nią wynagrodzenia. Wtedy będzie mogła wystąpić z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa o bezpodstawne wzbogacenie się – uznał NSA.

Czytaj także: Ulga meldunkowa. Skarbówka oddaje zmyślony podatek

Eksperci, z którymi rozmawiał dziennik, nie kryją oburzenia. Jedno uważają, że ten problem to skutek wadliwych i niesprawiedliwych przepisów, inni są zdanie – że zawiodła wykładnia.

Dochodzenie zwrotu PIT na podstawie zarzutu o bezpodstawne wzbogacenie się jest dużo trudniejsze niż odzyskanie nadpłaty.

dvc1z60

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rozliczasz PIT? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać

dvc1z60

Podziel się opinią

Share
dvc1z60
dvc1z60