Trwa ładowanie...

Fiskus powinien wspierać ambitnych

Umorzenie zaległego podatku od zagranicznego stypendium leży w interesie publicznym. Takiego zdania jest Naczelny Sąd Administracyjny. Fiskus po przegranych procesach w niższych instancjach próbował doprowadzić do egzekucji zaległego podatku na ambitnej studentce - donosi dziennik "Rzeczpospolita".

Fiskus powinien wspierać ambitnychŹródło: Jupiterimages
d32t8vv
d32t8vv

NSA oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który domagał się zapłaty zaległego podatku od zagranicznego stypendium. Sąd stwierdził, że ambitnym osobom, które kształcą się poza granicami kraju i wracają do Polski, by tę wiedzę wykorzystywać, należy się ulga uznaniowa. Ten przełomowy wyrok zapadł w sprawie pewnej studentki, która dziś pracuje już w zawodzie nauczycielki.

Jeszcze w 2005 roku, w trakcie studiów w kolegium języków obcych, kobieta postanowiła wyjechać do USA. Jej trudna sytuacja materialna nie pozwalała na realizację planów. Mimo trudności udało jej się nakłonić jedną z amerykańskich fundacji na finansowanie nauki.

Podczas pobytu za granicą rozliczała się z tamtejszym organem skarbowym. Nie płaciła podatku, bo w USA stypendia są z niego zwolnione. Problemy pojawiły się po jej powrocie do kraju. Gdy złożyła w skarbówce korektę zeznania podatkowego, okazało się, że zobowiązana jest zapłacić 9 tys. zł zaległego podatku. Mimo próśb fiskus nie chciał odstąpić od roszczenia. Skarbówka uzasadniała, że w tym przypadku nie zachodzą ważne przesłanki ani nie mamy do czynienia z ważnym interesem publicznym.

Taką interpretację przepisów przez fiskusa zdecydowanie skrytykowały kolejne sądy, najpierw WSA w Krakowie, a następnie NSA. Zdaniem sądu należy popierać ambitnych ludzi, zwłaszcza gdy po zakończeniu nauki wracają do kraju, a to już leży w interesie publicznym.

- Interes publiczny przemawia za tym, żeby podatnikowi, który uzyskał przychód w postaci zagranicznego stypendium, które w całości wydał na swoje wykształcenie i po powrocie dzieli się jego efektem ze społeczeństwem, umorzyć zaległość podatkową - cytuje uzasadnienie sędziego NSA Bogusława Dautera "Rzeczpospolita". Wyrok jest prawomocny.

d32t8vv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32t8vv