Trwa ładowanie...
d4j661o
d4j661o

Fitch podtrzymał rating BBB- obligacji przychodowych MWiK, perspektywa stabilna

Warszawa, 24.06.2015 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził rating długoterminowy w walucie krajowej na poziomie BBB- dla pierwszej i drugiej serii zabezpieczonych obligacji przychodowych o wartości 220 mln zł i 310 mln zł wyemitowanych przez Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (MWiK). Perspektywa ratingu jest stabilna, podała agencja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4j661o

"Rating programu obligacji przychodowych odzwierciedla niskie ryzyko biznesowe MWiK, przy stabilnych, regulowanych przychodach oraz monopolistycznej pozycji spółki na lokalnym rynku jako podmiotu użyteczności publicznej. Rating uwzględnia niedawne przejęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółka Wodna Kapuściska (SWK) - oczyszczalni ścieków, które spowolni tempo redukcji dźwigni finansowej przez spółkę, jednak w dłuższym terminie powinno przyczynić się do poprawy jej profilu biznesowego" - czytamy w komunikacie.

Rating uwzględnia także pakiet zabezpieczeń dla obligatariuszy, łącznie z rezerwą płynnościową na zobowiązania w kolejnych 12 miesiącach oraz zobowiązaniem miasta Bydgoszczy (BBB, perspektywa pozytywna) do dokapitalizowania spółki w przypadku spadku wskaźnika obsługi zadłużenia obligacji przychodowych (DSCR) poniżej wartości 1,2x. Ograniczeniem dla ratingu jest brak sformalizowanego mechanizmu wynagradzania działalności w obszarze odprowadzania wody deszczowej, podano także.

W kwietniu 2015 roku Chemwik, spółka zależna MWiK, zawarła umowę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa SWK, której przedmiotem działalności jest oczyszczanie około połowy ścieków komunalnych produkowanych na terenie miasta Bydgoszczy (pozostała część oczyszczana jest w należącej już wcześniej do MWiK oczyszczalni Fordon). Przejęcie SWK kończy długi okres niepewności związany z dyskusjami na temat transakcji, ocenia agencja. Według niej, powinno także przyczynić się do rozwiązania problemów we współpracy między obydwoma podmiotami, co byłoby pozytywne dla profilu biznesowego MWiK w długim terminie. Jednakże w krótkim terminie przejęcie SWK stanowi dla MWiK wyzwanie, z uwagi na znaczące nakłady środowiskowe i modernizacyjne do poniesienia w SWK. Koszty przejęcia, jak i nakłady inwestycyjne w SWK Spółka będzie finansować ze środków własnych w formie dokapitalizowania i pożyczek dla Chemwik.

"Zdaniem Fitch, MWiK ma niewielką przestrzeń dla dodatkowych wypływów środków pieniężnych. Bilansowe środki pieniężne wraz z oczekiwaną płatnością końcową dotacji UE są wystarczające dla pokrycia wydatków związanych z SWK, jednak dźwignia finansowa MWiK będzie zmniejszała się wolniej niż według pierwotnych planów" - podsumowała agencja.

(ISBnews)

d4j661o

Podziel się opinią

Share
d4j661o
d4j661o