Trwa ładowanie...
d30ibbs

Fitch podtrzymał ratingi Enei po akwizycji akcji LW Bogdanka

Warszawa, 30.10.2015 (ISBnews) - Fitch Ratings podtrzymał długoterminowy rating Enei w walucie krajowej i obcej (IDR) na poziomie BBB oraz długoterminowy krajowy rating A (pol) po zakupie akcji LW Bogdanka. Perspektywa ratingu pozostaje stabilna, podała agencja.

Share
d30ibbs

W ocenie Fitch, wskaźniki kredytowe Enei pozostaną na poziomach odpowiadającym przyznanym ratingom pomimo przejęcia 64,57% akcji Lubelski Węgiel Bogdanka za 1,48 mld zł.

Analitycy podkreślili, że nabycie tych udziałów zwiększa integrację pionową Enei i zmniejsza ryzyko związane z ceną węgla, gdyż Bogdanka jest głównym dostawcą węgla dla spółki. Z drugiej jednak strony, zakup ten zmienia również profil działalności Enei poprzez zmniejszenie udziału w bardziej przewidywalnej i dość stabilnie regulowanej dystrybucji energii elektrycznej kosztem droższego, ryzykownego i cyklicznego wydobycia węgla, podano w komunikacie.

Fitch uważa, że przejęcie Bogdanki oraz oczekiwany niższy średni koszt kapitału (WACC) od 2016 roku spowodują zmniejszenie udziału dystrybucji w całości zysku EBITDA do 46% w 2016 roku wobec 61% w 2014 r.

(ISBnews)

d30ibbs

Podziel się opinią

Share
d30ibbs
d30ibbs