Trwa ładowanie...
d1xuwa1

Fitch potwierdził rating A- Gdańska, perspektywa stabilna

Warszawa, 19.09.2016 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Gdańska (IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie A- z perspektywą stabilną, podała Agencja. Fitch potwierdził również długoterminowy rating krajowy na poziomie AA+(pol) z perspektywą pozytywną. 

Share
d1xuwa1

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla dobre wyniki operacyjne Gdańska, jak również mocne wskaźniki obsługi oraz spłaty zadłużenia, które zdaniem Fitch będą utrzymane w średnim okresie. Ratingi odzwierciedlają także dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, które w połączeniu z dobrymi wynikami operacyjnymi zapewniają miastu wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych" - czytamy w komunikacie.

Fitch zakłada, że w latach 2016-2018 wyniki operacyjne Gdańska pozostaną dobre, z marżą operacyjną wynoszącą około 13%-14%, co będzie zbliżone do średniej z lat 2010-2015. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że władze miasta będą w dalszym ciągu skutecznie kontrolowały wzrost wydatków operacyjnych, a dochody z podatków będą rosły, w związku ze spodziewanym wzrostem gospodarki Polski, podano również.
"Inwestycje Gdańska w latach 2016-2018 mogą wynieść łącznie 2 mld zł (średnio 20% wydatków budżetowych). Będzie to poziom niższy niż w latach 2012-2015, gdyż miasto dopiero rozpoczyna realizację inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Jednak Fitch spodziewa się, że Gdańsk, podobnie jak w latach ubiegłych, sfinansuje większość wydatków majątkowych z nadwyżki bieżącej oraz bezzwrotnych dotacji na inwestycje dostępnych dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce, co ograniczy zapotrzebowanie Gdańska na finansowanie długiem" - czytamy w komunikacie.
Fitch zakłada, że w latach 2016-2018 dochody podatkowe miasta będą rosły, czemu powinien sprzyjać prognozowany wzrost gospodarczy (3,3% rocznie), podano również.

"Płynność Gdańska od lat jest dobra. W 2015 r. gotówka na rachunkach miasta przewyższała roczną obsługę zadłużenia prawie 1,3 raza (3 razy po wyłączeniu przedterminowej spłaty długu). Fitch spodziewa się, że miasto w latach 2016-2018 wykorzysta część wolnych środków na finansowanie inwestycji, jednak jego płynność pozostanie dobra" - podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

d1xuwa1

Podziel się opinią

Share
d1xuwa1
d1xuwa1