Trwa ładowanie...
d3d3s8i
24-11-2014 11:42

Fitch potwierdził ratingi BBB+ oraz A+(pol) Gliwic z perspektywą stabilną

Warszawa, 24.11.2014 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe ratingi długoterminowe Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej (IDR) na poziomie BBB+ oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie A+(pol). Perspektywa ratingów jest stabilna, poinformowała agencja.

d3d3s8i
d3d3s8i

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz bazowy Fitch dotyczący mocnych wyników operacyjnych Gliwic w średnim okresie. Ratingi biorą pod uwagę ostrożne zarządzanie finansowe, które w połączeniu z wysokim udziałem dotacji w dochodach majątkowych oraz dobrą płynnością, wspierają obecnie realizowane przez miasto inwestycje. Ratingi uwzględniają także spodziewany dalszy wzrost zadłużenia miasta w związku z realizowanymi inwestycjami. Jednak, pomimo wysokich wydatków majątkowych, dług Gliwic w relacji do dochodów bieżących powinien pozostać na umiarkowanym poziomie" - czytamy w komunikacie.

Scenariusz bazowy Fitch przewiduje, że w średnim okresie nadwyżka operacyjna Gliwic wyniesie średnio 13% dochodów operacyjnych. Dla porównania w 2013r. marża operacyjna Gliwic wyniosła 12,9%, a w latach 2010-2012 średnio 11,3%. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że miasto utrzyma wysoką elastyczność finansową oraz, że będzie kontynuować skuteczną politykę kontrolowania wzrostu wydatków operacyjnych, a dochody z podatków dochodowych i lokalnych będą rosły.

"Szacujemy, że w latach 2014-2016 wydatki majątkowe Gliwic mogą wynieść łącznie 1,5 mld zł (czyli średnio 40% wydatków budżetowych rocznie), głównie w związku z realizacją Drogowej Trasy Średnicowej, inwestycji współfinansowanej z budżetu państwa oraz ze środków unijnych. Ponad 60% wydatków majątkowych będzie finansowana z dotacji na inwestycje (głównie z budżetu UE) oraz z nadwyżki bieżącej, podczas gdy pozostała część z długu" - czytamy dalej.

Fitch przewiduje, że zadłużenie miasta będzie rosnąć w średnim okresie. Jest jednak, prawdopodobne, że dług utrzyma się poniżej 50% dochodów bieżących (29% lub 232 mln zł w 2013r.) i nie powinien wywierać istotnej presji na budżet Gliwic, ze względu na utrzymujące się dobre wyniki operacyjne miasta.

d3d3s8i

Agencja spodziewa się, że w latach 2014-2016 wskaźniki obsługi i spłaty zadłużenia pozostaną bezpieczne.

"Szacujemy, że obsługa zadłużenia wyniesie około 15% prognozowanej nadwyżki operacyjnej. Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej osłabi się do około 4 lat na koniec 2016r. (2,3 lata w 2013r.), ale w dalszym ciągu pozostanie poniżej średniej ważonej zapadalności długu szacowanej na 15-16 lat" - podano także.

Roczne obciążenie budżetu z tytułu obsługi długu jest ograniczone z uwagi na znaczący udział nisko oprocentowanych i długoterminowych kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w zadłużeniu miasta.

(ISBnews)

d3d3s8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d3s8i