Trwa ładowanie...
d1hntnf
d1hntnf

Fitch: Ratingi spółek energetycznych uwzględniają wzrost dźwigni finansowej

Warszawa, 10.10.2014 (ISBnews) - Ambitne plany inwestycyjne na lata 2014-2020 czterech największych spółek energetycznych w Polsce będą skutkowały znaczącym zapotrzebowaniem na finansowanie oraz wzrostem ich dźwigni finansowej, która aktualnie kształtuje się na niskim poziomie w porównaniu ze spółkami energetycznymi z Europy Zachodniej, wynika z raportu Fitch Ratings.
Share
d1hntnf

"Prognozowany wzrost dźwigni finansowej netto, opartej na przepływach środków z działalności operacyjnej (FFO), do poziomu 3,0 został odzwierciedlony w aktualnych ratingach" - czytamy w komunikacie agencji poświęconym raportowi.

Nakłady inwestycyjne czterech największych spółek energetycznych w łącznej wysokości 114 mld zł (27 mld euro) w latach 2014-2020 będą ponoszone głównie w segmencie wytwarzania (55% nakładów), w tym na rozpoczętą już budowę nowych jednostek wytwórczych opalanych węglem, oraz w dystrybucji (37%).

"Fitch spodziewa się, że około 65 mld zł (57%) z łącznych nakładów inwestycyjnych czterech największych spółek energetycznych może zostać sfinansowane z ich operacyjnych przepływów pieniężnych (przy założeniu, że spółki w pełni zrealizują swoje plany do 2020 roku). Pozostałe około 50 mld zł byłoby finansowane ze źródeł zewnętrznych, głównie zadłużenia. Ponadto około 15 mld zł z aktualnie istniejącego zadłużenia będzie musiało zostać zrefinansowane w perspektywie do 2020 roku" - czytamy dalej.

d1hntnf

Kwota 114 mld zł uwzględnia jedynie ograniczone nakłady w wysokości około 1 mld zł w latach 2014-2016 na prace przygotowawcze związane z planowaną budową pierwszej elektrowni atomowej w Polsce (podjęcie decyzji w sprawie rozpoczęcia budowy planowane jest w 2017 roku).

"Fitch spodziewa się, że dźwignia finansowa netto oparta na przepływach środków z działalności operacyjnej (FFO) Tauron Polska Energia S.A. (Tauron, BBB/perspektywa stabilna), Energa S.A. (Energa, BBB/perspektywa stabilna) oraz Enea S.A. (Enea, BBB/perspektywa stabilna) wzrośnie do około 3,0 w 2016 roku, zaś w przypadku PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. (PGE, BBB+/perspektywa stabilna) do około 2,0 w 2016 roku" - napisano także w materiale.

Dźwignia finansowa netto może w części firm przejściowo przekroczyć poziom 3,0 w latach 2017-2018, zanim nowo wybudowane jednostki wytwórcze rozpoczną produkcję, zwiększając przepływy pieniężne swoich spółek-matek i redukując ich dźwignię finansową. Taki wzrost dźwigni finansowej został już uwzględniony w aktualnym poziomie ratingów, podkreślono.

"Naszym zdaniem sfinansowanie nakładów inwestycyjnych w aktualnym kształcie nie powinno stanowić wyzwania dla ocenianych czterech firm, biorąc pod uwagę ich działalność w tym obszarze w ostatnich kilku latach, obejmującą przeprowadzenie pierwszych emisji euroobligacji i obligacji krajowych przez Energę i PGE oraz pozyskanie finansowania z banków przez Tauron i Eneę. Spółki energetyczne planują kolejne emisje obligacji. Do źródeł finansowania inwestycji należą także kredyty z banków krajowych i międzynarodowych" - konkluduje agencja.

(ISBnews)

d1hntnf

Podziel się opinią

Share
d1hntnf
d1hntnf