Fixingowy Windows Dressing
Utrzymująca się od początku tygodnia słabość naszego parkietu dała o sobie znać również na dzisiejszej sesji. Przy ponownie bardzo skąpych obrotach nasz parkiet nie podjął od rana próby odbicia po wczorajszym spadku.
29.12.2011 18:17
Utrzymująca się od początku tygodnia słabość naszego parkietu dała o sobie znać również na dzisiejszej sesji. Przy ponownie bardzo skąpych obrotach nasz parkiet nie podjął od rana próby odbicia po wczorajszym spadku.
Przeciwnie, pomimo względnie spokojnej atmosfery, jaka towarzyszyła notowaniom indeksów europejskich po udanej aukcji włoskich obligacji, inwestorzy w Warszawie ostentacyjnie odmawiali przez większość dnia kupna akcji. W efekcie na półmetku dnia WIG20 znajdował się pół procent poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Do osłabienia naszego rynku przyczyniała się nie tylko słaba postawa złotego, ale również komunikat UKNF, który zaleca bankom niewypłacanie dywidendy, zwłaszcza w przypadku niespełnienia przez nie określonych kryteriów płynnościowych.
Dopiero popołudniowa publikacja kolejnych lepszych danych makro z amerykańskiej gospodarki poprawiła globalne nastroje i podniosła wyceny indeksów. Nasz WIG20 również odrobił niemal procentowy spadek, a dzięki podniesieniu kursów wielu papierów na fixingu na zamknięciu finiszował nawet 0,68 procent wyżej niż w środę.
Sektor bankowy osłabiły dzisiaj przede wszystkim akcje Pekao, choć w trakcie sesji równie mocno traciły akcje PKO BP, BHW, BRE Banku oraz Getinu. Słabością raziły również walory PKNOrlen, TVN, Kernela, GTC oraz PBG. Spadkom próbowały opierać się wciąż stabilne i znane z defensywnego charakteru papiery TPSA oraz PGE. Presji rynku nie poddawał się również KGHM, który - zyskując ponad 3 procent - odrobił częściowo straty z ostatnich dwóch sesji. Silniejsze od rynku pozostawały przez całą sesję walory TPSA, Lotosu, Tauronu i Asseco Polska, potwierdzając to również w cenach zamknięcia.
Kolejną sesję obserwowaliśmy relatywnie lepszą postawę mniejszych spółek szerokiego rynku, które dzisiaj również uniknęły przeceny, a w trakcie dnia w stosunku do blue chipów notowały lepsze osiągnięcia. W efekcie mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio 0,90 i 0,55 procent. Tutaj uwaga graczy była od początku notowań zwrócona na akcje Petrolinvestu (+8,5%), które rozpoczęły handel z wyraźnie wyższego poziomu po tym jak Ryszard Krauze poinformował, iż w środę nabył w transakcjach pakietowych po cenie rynkowej ponad 9 milionów akcji wydobywczej spółki.
Zadowoleni mogli być również posiadacze takich papierów, jak Agora, Millennium, Sobieski, Budimex i Kopex. Z kolei rekordzistami wzrostów były akcje Reinholda, Milkilandu i Biotonu. Po drugiej stronie giełdowej sceny obserwowaliśmy dzisiaj słabą postawę Sfinksa, MCI, Orbisu, Gino Rossi i Hydrobudowy Polska.
Obserwując poczynania naszych głównych indeksów na ostatnich sesjach, trudno o bardziej długoterminowe prognozy. Zmienność jest bowiem stosunkowo ograniczona, a niska wartość obrotu dodatkowo obniża wartości prognostyczne obserwowanych w ostatnim czasie notowań. Niemniej jednak utrzymująca się relatywna słabość GPW nie tylko w stosunku do giełd amerykańskich ale i zachodnioeuropejskich prowadzi raczej do negatywnych wniosków. Brak sił WIG20 i WIG do ataku nawet na najbliższe przyspieszone linie trendu spadkowego dowodzi siły utrzymującej się na rynku tendencji spadkowej. Dlatego też w nowy rok wchodzimy z dużymi obawami o utrzymanie tegorocznych minimów.
Podsumowując 2011 rok trzeba go określić jako niezbyt udany dla inwestorów. Będący integralną częścią systemu przepływów kapitałowych w tym regionie Europy nasz parkiet mocno ucierpiał, w czym swój mocny wkład w ostatnim okresie miały organy naszego państwa, ograniczając dopływ środków do OFE, a także obniżając zaufanie globalnego kapitału do Polski poprzez zapowiedzi nowych wysokich podatków (np. od kopalin). Niestety w połączeniu z wciąż nierozwiązanymi problemiami strefy euro trudno o większy optymizm na nadchodzące tygodnie, choć trzeba pamiętać, że początek stycznia często w przeszłości pozytywnie zaskakiwał. Mimo wszystko pozostaję optymistą co do całego 2012 roku czego także Państwu serdecznie życzę.
Paweł Kubiak
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |