Trwa ładowanie...
d2k2g3w
19-11-2016 12:30

Forum Innowacyjnego Węgla ma promować m.in. czyste technologie węglowe

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) uruchomił portal internetowy Forum Innowacyjnego Węgla, będący kompendium wiedzy na temat tzw. czystych technologii węglowych - zarówno w zakresie spalania tego paliwa, jak i jego gazyfikacji czy upłynniania.

d2k2g3w
d2k2g3w

To pierwsza taka inicjatywa, służąca upowszechnieniu informacji o tzw. czystym węglu, adresowana zarówno do ekspertów czy podmiotów zainteresowanych stosowaniem innowacyjnych technologii i inwestowaniem w nie, jak i do indywidualnych odbiorców węgla, korzystających z tego paliwa do ogrzewania domów.

"Zauważyliśmy potrzebę rynku, aby w jednym miejscu zgromadzić wszelkie dostępne informacje związane z czystym węglem i nowymi technologiami w tym zakresie, zarówno w aspekcie prac badawczych, jak i możliwości ich wdrożenia" - wyjaśnił PAP dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza.

Śląski oddział Agencji monitoruje sytuację w sektorze węglowym na zlecenie Ministerstwa Energii. W ubiegłym roku Agencja uruchomiła portal Polski Rynek Węgla dostarczający informacji m.in. o bieżącej kondycji branży górniczej oraz analiz dotyczących rynku międzynarodowego, także w zakresie osiąganych i prognozowanych cen węgla. Nowy portal o innowacyjnym węglu ma być krokiem w kierunku upowszechnienia technologii, mogących stanowić przyszłość tej branży.

Partnerami ARP w tym przedsięwzięciu są Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Dyrektor naczelny GIG Stanisław Prusek wskazuje, że portal może nie tylko dostarczać wiedzę na temat czystych technologii węglowych, ale także służyć pozyskiwaniu inwestorów, którzy np. chcieliby zainwestować w technologie będące obecnie na wczesnym etapie badań.

d2k2g3w

Częścią portalu jest m.in. baza zasobów dostępnych technologii czy petentów, będących w różnej fazie zaawansowania: od badawczej i laboratoryjnej, poprzez fazę testów i pilotażu, po rozwiązania gotowe do wdrożenia i komercjalizacji. Portal jest otwarty na informacje w tym zakresie z różnych ośrodków badawczo-rozwojowych. Platforma dostarcza też informacji na temat dostępnych źródeł finansowania tego typu projektów.

Zgromadzone w portalu informacje dotyczą zarówno czystej produkcji węgla, jego transportowania i przetwarzania, jak i sposobów ograniczenia emisji szkodliwych substancji powstających przy spalaniu węgla, a także wszelkich możliwości zagospodarowania tego paliwa w sposób minimalizujący jego wpływ na środowisko naturalne - powietrze, wodę i glebę.

Dyr. Paszcza podkreśla, że intencją pomysłodawców przedsięwzięcia było uświadomienie szerokiej grupie odbiorców, że dotychczasowe postrzeganie węgla jako paliwa służącego wyłącznie do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła jest niewystarczające, ponieważ możliwości zastosowania węgla są obecnie znacznie szersze.

"Dlatego tak ważna jest wymiana informacji o nowych projektach, które są opracowywane i wdrażane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Zebranie wszystkich technologii w jednym miejscu powoli wydzielić projekty z uwzględnieniem ich przeznaczenia i stopnia zaawansowania, a także określić, czy jest to faza badawcza czy już technologia dojrzała" - wskazał dyr. Paszcza.

d2k2g3w

Czyste technologie węglowe mają służyć minimalizowaniu negatywnego wpływu spalania węgla na otoczenie. Pod tym pojęciem kryją się np. innowacyjne instrumenty technologiczne pozwalające na produkcję paliw płynnych w procesie gazyfikacji węgla. Technologie te pozwoliłyby zagospodarować nadwyżki węgla, wykorzystując tym samym potencjał polskich kopalń.

W ostatnich latach na pierwszy plan w dziedzinie czystych technologii węglowych wybijają się zagadnienia dotyczące zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych; stąd technologie te często utożsamiane są z przedsięwzięciami w zakresie CCS (Carbon Capture & Storage), czyli wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Portal zawiera również informacje o międzynarodowych programach badawczych dotyczących problematyki czystego węgla.

Forum Innowacyjnego Węgla, dostępne pod adresem www.fiw.arp.pl, współpracuje z Platformą Transferu Technologii Agencji Rozwoju Przemysłu. Częścią przedsięwzięcia jest newsletter, dzięki któremu zarejestrowani użytkownicy mogą na bieżąco otrzymywać informacje o nowościach związanych z czystymi technologiami węglowymi.

d2k2g3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k2g3w