Trwa ładowanie...
d2cupns

FPP: Program Budowy Kapitału może przyczynić się do wzrostu zamożności Polaków

Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - Program Budowy Kapitału (PBK) - opracowany przez Ministerstwo Rozwoju - powinien przyczynić się do wzrostu zamożności Polaków i zabezpieczenia ich bytu na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, uważa przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) Marek Kowalski.

Share
d2cupns

PBK ma za zadanie wsparcie rodzimego biznesu przez stworzenie kapitału na inwestycje, przy jednoczesnym zagwarantowaniu obywatelom realnych oszczędności na czas emerytury.

"Program - w tym nowatorskie w Polsce podejście do III filaru emerytalnego - zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju w realny sposób powinien przyczynić się do wzrostu zamożności Polaków i zabezpieczenia ich bytu na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, kiedy to zwykle ich jakość życia obniża się zauważalnie. Dzięki programowi, którego uruchomienie planowane jest jeszcze w 2018 roku, osoba uczestnicząca w programie 25 lat przy średnich zarobkach w wysokości 4313 zł brutto powinna otrzymywać miesięczne świadczenie w wysokości 1068 zł, natomiast osoba oszczędzająca w ten sposób kapitał 40 lat otrzyma aż 2446 zł, co stanowi znaczącą pozycję w budżecie domowym" - powiedział Kowalski, cytowany w komunikacie.

W ramach programu zaimplementowane zostaną kluczowe dla wzrostu oszczędności Polaków mechanizmy, przede wszystkim III filar emerytalny w postaci Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK) lub Indywidualnego Planu Kapitałowego (IPK) w połączeniu z istniejącymi elementami trzeciego filaru (IKZE, IKE), które zostaną odbiurokratyzowane. Dodatkowo, Polacy będą mogli inwestować w ramach kilku nowoczesnych programów oszczędnościowych, podkreśliła Federacja.

d2cupns

Główne założenia przyjęte w PBK to m.in. realna roczna stopa zwrotu z inwestycji na poziomie 3%, realne roczne tempo wzrostu wynagrodzenia wynoszące 2% oraz blisko 30% wkładu w postaci atrakcyjnych dla pracownika i pracodawcy zachęt ze strony Państwa.

FPP zwraca też uwagę na planowane wprowadzenie możliwości inwestowania w nieruchomości w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) działającego na zasadach funduszy inwestycyjnych zajmujących się nieruchomościami (odpowiednik REIT).

"Ministerstwo zapowiada jeszcze jedno bardzo ważne udogodnienie w kwestii oszczędzania na przyszłą emeryturę, a mianowicie centralną elektroniczną ewidencję przy ZUS. Ta funkcjonalność jest czymś zupełnie nowym i z pewnością motywującym do oszczędzania. Wszystkie zgromadzone w ramach III filaru środki będzie można na bieżąco śledzić w panelu przypiętym do standardowego konta bankowego. Co istotne, zgromadzone środki będą mogły wspomagać Polaków w codziennym życiu, nie tylko na emeryturze. Ustawodawca zaplanował m.in., że do 15% środków będzie można wykorzystać w przypadku problemów zdrowotnych, czy też użyć ich jako wymagany udział własny przy zakupie mieszkania. Takie elastyczne podejście zdaniem FPP jest godnym pochwały, nowoczesnym myśleniem o zabezpieczeniu bytu polskich obywateli" - wskazał też Kowalski.

Federacja Przedsiębiorców Polski jest organizacją, której nadrzędnym celem jest zapewnienie właściwego rozwoju oraz bezpieczeństwa zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

(ISBnews)

d2cupns

Podziel się opinią

Share
d2cupns
d2cupns