Trwa ładowanie...
d1xyrq9

Francuski ser, tona cukru i tysiące litrów mleka. Ośrodek Reprezentacyjny MON na zakupach

Ponad tona słodyczy, tyle samo cukru, sery, jogurty i tysiące litrów mleka - to tylko część produktów zamówionych przez podległy ministrowi obrony narodowej Ośrodek Reprezentacyjny Wojska Polskiego. To, że w takim ośrodku trzeba mieć co postawić na stole, nie podlega dyskusji. Dużo ciekawszy jest natomiast fakt, że znaczna część produktów pochodzi od zagranicznych koncernów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podległy Mariuszowi Błaszczakowi, szefowi MON, ośrodek na same słodycze i używki wyda 132 tys. zł
Podległy Mariuszowi Błaszczakowi, szefowi MON, ośrodek na same słodycze i używki wyda 132 tys. zł (East News, Fot: Stefan Maszewski/Reporter)
d1xyrq9

132 tys. zł - dokładnie tyle zapłacą podatnicy za kawę, herbatę i słodycze, które trafią do ośrodka, w którym szef MON, prezydent oraz inni przedstawiciele władz państwowych mogą podejmować swoich zagranicznych gości. Na stołach w najbliższym roku znajdzie się m.in. ponad 50 kg czekolad koreańsko-japońskiego Wedla (marka należy do grupy Lotte), 21 kg czekoladek szwajcarskiego Lindta i 158 kg ciastek produkowanych przez Milkę. Na liczącej ponad 70 punktów liście zamówionych słodyczy wyszczególniono także batony koncernów Nestle czy Mars.

1290 kg cukru

Polscy producenci pojawiają się jedynie w około połowie z nich. Co więcej, krajowi cukiernicy niejednokrotnie są tylko "opcją" - zwycięzca przetargu nie będzie zobowiązany do dostawy właśnie polskich słodyczy.

d1xyrq9

Ośrodek nie zamierza jednak karmić gości tylko słodkościami. Lista półproduktów wskazuje na ogromną skalę planowanego wypieku ciast - m.in. 1290 kg cukru, 35 kg budyniu, 75 kg galaretki, 160 kg śmietany kremówki czy ponad 100 kg miodu. Wszystko zostanie uzupełnione kilkuset kilogramami kawy i herbaty.

Zobacz też, jak wyglądało przejęcie obowiązków przez nowego szefa MON:

Masło i sery

Równie ciekawie wyglądają inne zamówienia Ośrodka. Poza ciastkami, kawą i mlekiem (zwycięzca przetargu ma dostarczyć go 2100 litrów) goście oficjalnych spotkań, konferencji, narad i szkoleń będą raczyć swoje podniebienia także bardziej wyszukanymi przysmakami. M.in. francuskim serem mimolette, włoskim parmezanem, serami pleśniowymi, twarogowymi, szwajcarskimi i holenderskimi. Dla dbających o linię przewidziano odtłuszczony edam rycki oraz 135 kg jogurtu i kilka litrów kefiru. Preferującym bardziej klasyczne śniadania zapewniono 350 kg masła - jest szansa na kanapki i jajecznicę.

d1xyrq9

Z zamówień wyłania się także obraz wojskowych, jako preferujących kuchnię myśliwską. Zamówili bowiem 75 kg mrożonych borowików i 12 kg mrożonych kurek. Jeśli porównamy to z 45 kg kalafiorów czy 12 kg frytek, okaże się, że sosy i zupy grzybowe będą podstawą menu w tym roku. To, co negatywnie rzutuje na obraz zamówienia to fakt, że wszystkie mrożonki, poza grzybami, mają pochodzić od zachodnich koncernów.

d1xyrq9

Podziel się opinią

Share
d1xyrq9
d1xyrq9