Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ

Frank znów jest inspiracją dla spekulantów

Plotki, jakie pojawiły się w piątek po południu – SNB miałby rzekomo zdecydować w ten weekend o podniesieniu minimalnego kursu wymiany EUR/CHF z 1,20 na 1,25 – stały się pretekstem nie tylko do wyraźnego osłabienia się franka (to oczywiste), ale także próby odreagowania na innych walutach.

Share
Frank znów jest inspiracją dla spekulantów
Źródło: DM BOŚ
d3lrwvx

Bo, jeżeli SNB decyduje się w obecnej, tak napiętej sytuacji w strefie euro podnosić limit na EUR/CHF, to albo obawia się, że publikowane w przyszłym tygodniu dane ze Szwajcarii (indeks KOF i dynamika PKB za III kwartał) będą fatalne i pokażą dalszy wzrost ryzyk, albo po prostu „coś wie” na temat zbliżającego się ewentualnego przełamania impasu w strefie euro. Wprawdzie rynki finansowe nie powinny wierzyć w różne domysły, ale w sytuacji, kiedy sytuacja jest już bardziej, niż podbramkowa – agencja Reuters poinformowała dzisiaj powołując się na swoje hiszpańskie źródła, że nowy rząd Mariano Rajoya mógłby rozważyć złożenie wniosku o przyznanie międzynarodowej pomocy finansowej, a „Financial Times” spekulował, że koncepcja zlewarowania Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej może zakończyć się fiaskiem (kwota może wynieść 500-600 mld EUR zamiast 1 bln EUR) – to inwestorzy uwierzą we wszystko.

W kraju złoty tracił na wartości, do czego przyczyniły się kiepskie informacje ze strefy euro, a także obawy związane z sytuacją na Węgrzech. Po południu na rynku pojawiły się spekulacje, jakoby BGK skupował obligacje na rynku wtórnym, ale okazało się, że resort finansów tylko „sprawdzał ceny” na rynku. To w połączeniu ze spekulacjami ze Szwajcarii, które wpłynęły na główne rynki, doprowadziło do próby umocnienia się złotego w godzinach popołudniowych. Niemniej sam ruch nie był zbyt duży – po południu (godz. 16:48) za euro płacono średnio 4,5170 zł, dolar był wart 3,40 zł, a frank 3,65 zł. Niemniej dopóki nie zobaczymy jakichś przełomowych informacji ze strefy euro, czy też połączonej interwencji NBP i MF na rynku złotego, to nasza waluta wyraźnie się nie umocni.

d3lrwvx

EUR/USD: Po południu notowania wróciły do formacji dziennego klina, którego we wcześniejszych godzinach opuściły (spadek do 1,3211). Na jak długo uda się utrzymać powyżej ważnych 1,3270? Trudno powiedzieć, gdyż trudno jednoznacznie określić, czy w weekend nie pojawią się jakieś nieoczekiwane informacje. Analiza techniczna pokazuje, że równie prawdopodobny jest dalszy ruch w dół w stronę minimów z października (1,3144), jak i szybkie odbicie w stronę 1,3400-1,3440 (górne ograniczenie formacji klina).

Sporządził:

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

_ Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. _

d3lrwvx

Podziel się opinią

Share
d3lrwvx
d3lrwvx