"FT": obniżka ratingu to nie "koniec świata"
Ekonomiczne skutki obniżki ratingu Francji i innych państw eurolandu mogą mieć ograniczony zasięg, choć politycznie zaszkodzą, najbardziej prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu, bo traktował rating AAA jak "fetysz" - sądzi "Financial Times".
"Francja zacieśnia kontrolę nad finansami państwa i obniżka jej ratingu o jeden poziom nie musi przysporzyć jej dodatkowych kosztów przy zaciąganiu kredytów, jak przekonały się o tym Stany Zjednoczone, gdy ta sama agencja obniżyła im rating w sierpniu ub.r." - podkreślono w komentarzu redakcyjnym.
Głównym poszkodowanym może okazać się Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF), wyceniany na AAA, na który składają się rządowe gwarancje członków strefy euro. W ocenie "FT" nie musi to jednak być złe, gdyż może oznaczać uchylenie ograniczeń, które rządy państw strefy euro same na siebie nałożyły, wprowadzając limit środków, które mogą zgromadzić z przeznaczeniem na wsparcie zadłużonych państw.
"Financial Times" nie wyklucza zarazem, że niższy rating Francji, Włoch, Austrii i innych może być dla rynków "psychologicznym wstrząsem, rozniecając na nowo panikę na włoskim i hiszpańskim rynku obligacji, która w ostatnich dniach wyraźnie osłabła w porównaniu z przedświątecznymi turbulencjami".
Komentarz zaleca rządom strefy euro skoncentrowanie uwagi na ograniczeniu potencjalnych reperkusji decyzji Standard & Poor's.
"Oznacza to przyspieszenie wprowadzania w życie uzgodnionych instrumentów mogących powstrzymać ucieczkę inwestorów od rządowych obligacji. Zakres działania EFSF powinien być większy, a jego następca (Europejski Mechanizm Stabilizacyjny - PAP) musi zostać przygotowany szybko" - zaznacza gazeta.
"Nicolas Sarkozy wciąż ma karty do rozegrania. Francja jest pomostem pomiędzy największymi gospodarkami strefy euro a państwami na jej obrzeżach. Prezydent Francji zmobilizował Niemcy do działania. Wobec państw eurolandu ze statusem AAA oczekiwać się teraz będzie, że zrobią więcej (dla stabilizowania eurolandu - PAP)" - podsumował "FT".