Trwa ładowanie...

Fundusz alimentacyjny. Od początku października wchodzą w życie dwie ważne zmiany

Już od 1 października wchodzą w życie dwie ważne zmiany dotyczące funduszu alimentacyjnego. Wzrośnie próg dochodowy kwalifikujący do świadczeń. Oprócz tego zmiany wiążą się również przekroczeniem progu dochodowego.

Fundusz alimentacyjny: dwie ważne zmiany od początku października.Fundusz alimentacyjny: dwie ważne zmiany od początku października.Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d3474p1
d3474p1

Już od 1 października zmieniają się zasady przepisów dotyczących funduszu alimentacyjnego - przypomina "Super Express". Obie są korzystne dla pobierających świadczenia.

Po pierwsze próg dochodowy kwalifikujący do świadczeń wzrośnie z 800 do 900 złotych. Po drugie przekroczenie progu dochodowego nie będzie dyskwalifikować, ale jedynie pomniejszać kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego na zasadzie złotówka za złotówkę.

"SE" powołuje się na dane Rejestru BIG InfoMonitor i wskazuje, że przez pandemię koronawirusa jeszcze trudniej uzyskać alimenty. W lipcu padł rekord w liczbie dłużników alimentacyjnych: do rejestru trafiło 2655 nowych alimenciarzy.

Zobacz: Kontrole ZUS. "Zakład powinien wyjść ze sztampowego myślenia o umowach o dzieło"

Łącznie osób unikających płacenia alimentów jest już niemal 280 tys. Posiadają oni łącznie niecałe 11,4 mld złotych zaległości. Sytuację rodzin, które nie otrzymują alimentów, poprawić mają wchodzące wkrótce zmiany w funduszu alimentacyjnym.

d3474p1

Próg dochodowy wzrośnie o 100 złotych do poziomu 900 złotych. Jeżeli jednak próg zostanie przekroczony, to świadczenie nadal będzie wypłacane - będzie pomniejszone o kwotę przekroczenia progu.

Co to znaczy? Jeżeli np. dziecko będzie miało zasądzone 400 złotych alimentów, a zarobki gospodarstwa będą sięgać poziomu 1000 złotych na osobę, to dziecko otrzyma 300 złotych z funduszu alimentacyjnego. To dlatego, że dochód 1000 złotych przekroczył o 100 złotych próg dochodowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3474p1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3474p1