Trwa ładowanie...

Fundusz Mieszkań na Wynajem. Zmiany stawek czynszu

Fundusz Mieszkań na Wynajem uprościł cennik czynszów dla swojej pierwszej posesji w Poznaniu. Tym samym zrezygnował z najniższej stawki czynszu stosowanej przy umowie na ponad 4 lata. W zamian za to zaoferował najemcom gwarancję niezmienności wysokości czynszu.

Share
Fundusz Mieszkań na Wynajem. Zmiany stawek czynszuŹródło: Fotolia, fot: Piotr Adamowicz
d2uqdza

"Zmianę polegającą na uproszczeniu cennika do dwóch przedziałów wysokości czynszu: umów zawieranych na okres od 6 do 23 miesięcy i umów zawieranych na okres od 2 do 4 lat wprowadziliśmy 9 marca. Osoby, które do tego dnia zgłosiły chęć najmu na okres od 4 do 10 lat będą miały możliwość zawarcia takiej umowy, zgodnie z ofertą obowiązującą w momencie zgłoszenia. Sama wysokość czynszu w proponowanych przedziałach czasowych nie uległa zmianie" - poinformował PAP Ryszard Słowiński, prezes zarządu BGK Nieruchomości, firmy realizującej pierwszy w Polsce program komercyjnego najmu Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Program ten jest finansowany ze środków państwowego banku BGK.

Dotychczas Fundusz oferował trzy stawki czynszu zależne od okresu najmu - najemcy mogli podpisać umowy terminowe do dwóch lat, od dwóch do czterech lat i powyżej czterech lat. Dłuższy okres najmu wiązał się z niższą stawką czynszu. Teraz Fundusz zrezygnował z najniższej stawki, która dotyczyła umowy najmu na okres dłuży niż cztery lata. Pozostałe dwie stawki pozostały bez zmian.

d2uqdza

Oznacza to, że z cennika usunięto opcję przewidującą termin umowy powyżej czterech lat, która była premiowana najniższym czynszem - najemcy, którzy zdecydowaliby się na umowę ponad czteroletnią mogli sporo zaoszczędzić na opłatach czynszowych.

Różnica w przypadku najtańszego o wielkości 23,3 m kw. mieszkania wynosiła bowiem 150 zł na miesiąc pomiędzy umową zawarta na okres do dwóch lat (860 zł/mc), a umową powyżej czterech lat, która została skreślona z oferty (710 zł/mc). Umowa na okres 2-4 lat nadal przewiduje koszt 740 zł/mc).

W przypadku najdroższego mieszkania o powierzchni 71,4 m2 różnica ta wynosiła już 440 zł. Czynsze dla tego lokalu wynoszą: 2480 zł/mc przy umowie krótszej niż dwa lata, 2130 zł/mc za miesiąc przy długości najmu od 2 do 4 lat. Dotychczasowa opcja czynszu w wysokości 2040 zł/mc, jeśli umowa najmu byłaby dłuższa niż cztery lata, została wykreślona z cennika.

Słowiński nie kryje, że zlikwidowanie najniższej stawki najmu ma zrekompensować najemcom gwarancja wysokości czynszu. "Od 7 stycznia zbieramy opinie osób zainteresowanych najmem. Większość osób kontaktujących się z Centrum Obsługi Klienta Funduszu Mieszkań na Wynajem wyrażało zainteresowanie najmem na okres od 2 do 4 lat. Zdecydowaliśmy się więc na uproszczenie cennika do dwóch przedziałów wysokości czynszu oferując jednocześnie gwarancję niezmienności wysokości czynszu przez cały czas trwania umowy" - wyjaśnił prezes BGK Nieruchomości.

d2uqdza

Jak dodał, skrócenie maksymalnego okresu umowy nie oznacza jednak, że po czterech latach trzeba się będzie wyprowadzić. Jeśli najemca wyrazi chęć dalszego najmu, będzie miał możliwość przedłużenia umowy.

Fundusz, który od początku marca udostępnił pierwsze 49 mieszkań na wynajem w Poznaniu podpisał już pierwsze umowy z najemcami. Do 11 marca wynajęto 6 mieszkań, a kolejne 26 zostało zarezerwowane. Słowiński poinformował też, że rezerwujący przeszli weryfikację polegającą na sprawdzeniu ich wypłacalności i umowy najmu tych mieszkań zostaną wkrótce podpisane.

"Gwarancja niezmiennej wysokości czynszu przez cały czas trwania umowy najmu dotyczy wszystkich najemców w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem, zarówno obecnych jak i przyszłych" - poinformował.

Wkrótce do mieszkań oferowanych w ramach Funduszu wprowadzą się pierwsi najemcy. "To decyzja (dot. terminu wprowadzenia się do mieszkania - PAP), która zależy od planów naszych najemców. Według deklaracji osób, które dotychczas podpisały umowy - pierwsi najemcy planują wprowadzić się już w najbliższy weekend" - powiedział prezes.

d2uqdza

W pierwszym budynku, w który zainwestował Fundusz, mają być dostępne docelowo 124 mieszkania. Obecnie gotowych do najmu jest 49 mieszkań. Fundusz zapowiada, że kolejne 75 mieszkań zostanie udostępnionych do najmu jeszcze w marcu.

Budynek przy ul. Saperskiej ma 6 pięter, 2 klatki schodowe oraz garaż podziemny. Nieruchomość znajduje się na terenie rozbudowywanego obecnie osiedla, położonego w dzielnicy Wilda. Budynek położony jest 6 km od centrum Poznania, dojazd samochodem zajmuje ok. 20 minut, w pobliżu dostępna jest także komunikacja miejska.

Mieszkania są przygotowane w standardzie "pod klucz". Mają wykończone podłogi, sufity i ściany, zamontowane drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie, w oknach zamontowane są rolety, a nad oknami karnisze. W pełni wyposażone są łazienki i kuchnie. Dostępne są kawalerki, mieszkania dwu- i trzypokojowe. Za dodatkową opłatą pierwsi najemcy będą mogli wynająć również komórkę lokatorską, miejsce w garażu podziemnym lub miejsce postojowe na zewnątrz budynku.

d2uqdza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uqdza