Fundusze PE mają słaby początek roku, ale jest szansa na ożywienie w drugiej połowie '14
03.04. Warszawa (PAP) - Fundusze private equity pod względem liczby fuzji i przejęć mają słaby początek roku, ale lista potencjalnych transakcji zaczyna powoli się wydłużać, co...
03.04. Warszawa (PAP) - Fundusze private equity pod względem liczby fuzji i przejęć mają słaby początek roku, ale lista potencjalnych transakcji zaczyna powoli się wydłużać, co daje nadzieję na udaną drugą połowę 2014 roku - uważają uczestnicy czwartkowej konferencji "Private Equity Breakfast".
"W początkowym okresie tego roku trudno było dostrzec szczególnie intensywną aktywność w sektorze transakcji M&A. Obecnie jesteśmy świadkami zmiany tego trendu. Liczymy, że będzie on kontynuowany w dalszej części roku" - powiedział PAP Marek Sawicki, partner kancelarii CMS Cameron McKenna.
"Początek roku jest raczej słaby, ale lista spółek, które potencjalnie mogą stać się przedmiotem transakcji M&A wydaje się powoli rosnąć. Jest szansa, że w drugiej połowie roku, a także w 2015 roku sytuacja wyraźnie już się poprawi" - dodał Paweł Padusiński, dyrektor z MidEuropa Partners.
Oznacza to, że 2014 rok może być podobny do zeszłego roku, który z kolei po bardzo słabym dla branży M&A 2012 roku był dość dobry. Wtedy też początek wyglądał mało obiecująco, ale druga jego połowa przyniosła znaczący wzrost fuzji i przejęć. W 2013 roku łączna wartość 363 transakcji fuzji i przejęć w Polsce sięgnęła 12 mld euro.
Największe zeszłoroczne transakcje to kupno Polskich Kolei Linowych przez Mid Europę, sprzedaż Emitela przez Montagu Capital na rzecz Alindy, kupno Dr Gerard przez Bridgepoint oraz przejęcie Wirtualnej Polski przez konsorcjum O2 i Innova.
Największą uwagę inwestorów przyciągały w 2014 roku takie sektory, jak usługi, żywność, handel hurtowy i detaliczny, banki, ubezpieczenia, ochrona zdrowia, farmacja oraz przemysł. Tegoroczne preferencje funduszy private equity prawdopodobnie będą podobne.
"Spodziewamy się transakcji w sektorze detalicznym, usługowym, szeroko rozumianej ochrony zdrowia, w tym farmaceutycznym. Na tę chwilę wydaje się, że po latach szczególnej aktywności w segmencie energetycznym, nastąpiło na nim pewne spowolnienie i w bieżącym roku, a być może również w następnych latach transakcji w tym sektorze będzie mniej" - powiedział Sawicki z CMS Cameron McKenna.
"Dla nas ciekawe są usługi, handel detaliczny, ochrona zdrowia. Chcemy konsolidować rynek sieci handlowych wokół przejętej przez nas Żabki, która rozwija się bardzo dynamicznie. Myślimy też o konsolidacji kolejek górskich i inwestycjach w sektor turystyki górskiej wokół Polskich Kolei Linowych, mamy tutaj na oku kilka pomysłów" - dodał Padusiński z MidEuropa Partners.
Wśród innych atrakcyjnych dla inwestorów sektorów wymienianych przez uczestników konferencji są branża FMCG, IT, ochrony środowiska, bankowość oraz produkcja. Branża nieruchomości (zwłaszcza obiekty biurowe oraz komercyjne powierzchnie handlowe) powinna przyciągnąć co najmniej tak wielu inwestorów, jak w roku 2013. Ponadto spodziewana jest znacząca liczba transakcji w sektorze chemicznym.
Dużą niewiadomą jest przyszły obraz rynku w Polsce po wprowadzonych zmianach w OFE.
"Pojawiają się głosy, że ograniczenie roli OFE jest pozytywne dla branży private equity, bo zmniejsza się konkurencja i możemy przejmować firmy taniej. Z drugiej strony jednak, zamieszanie wokół OFE odbiło się echem również poza Polską i wpływa na gorsze postrzeganie naszego rynku kapitałowego" - powiedział dyrektor MidEuropa Partners.
"Pytanie jest, jak będzie wyglądał rynek fuzji i przejęć po zmianach w OFE? Zdaniem niektórych obserwatorów, wraz z ograniczeniem aktywności funduszy emerytalnych na GPW mogą spaść wyceny spółek, co stworzy inwestorom, m.in. funduszom private equity okazję do tańszych zakupów" - dodał Sawicki z CMS Cameron McKenna. (PAP)
pr/ ana/