Trwa ładowanie...
ddsc1sv

Funt najtańszy od ponad 2 lat. Przemysł na Wyspach się zwija

Przed południem brytyjska waluta była wyceniana na zaledwie 5,14 zł.
Share
Funt najtańszy od ponad 2 lat. Przemysł na Wyspach się zwija
Fot: Bartosz Wawryszuk
ddsc1sv

Brytyjski przemysł notuje bardzo mocny spadek aktywności. Większy niż przewidywali nawet pesymistycznie nastawieni ekonomiści. Najnowsze informacje powodują mocne osłabienie funta.

Przed południem brytyjska waluta była wyceniana na zaledwie 5,14 zł. To najniższy kurs wymiany od ponad dwóch lat. Jeszcze pod koniec czerwca, przed ogłoszeniem wyniku referendum w sprawie Brexitu, funt był warty ponad 5,70 zł.

Obserwuj bieżące notowania funta brytyjskiego

ddsc1sv

To dobre wieści dla osób planujących na przykład wycieczkę do Londynu. Korzyści z tego są jednak mniejsze niż straty, które w związku z osłabieniem funta notują Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii i przysyłający zarobione pieniądze do kraju. W ciągu nieco ponad miesiąca wartość ich pensji w złotówkach spadła o blisko 10 proc.

Funt słabnie już trzeci dzień z rzędu. Poniedziałkowy ruch w dół można tłumaczyć bardzo niepokojącymi informacjami płynącymi z brytyjskiej gospodarki, a dokładnie z tamtejszego sektora przemysłowego. Indeks obrazujący jego aktywność spadł do 48,2 pkt. z 52,1 pkt. To najniższy poziom od 2013 roku.

Badanie opiera się na danych opracowywanych na podstawie miesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze przesłane kadrze kierowniczej w około 600 firmach produkcyjnych. Menadżerowie zaopatrzenia odpowiadają anonimowo na pytania dotyczące zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia i cen. Wpływ na odpowiedzi ma bez wątpienia referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej, co rodzi daleko idące konsekwencje.

Słabego wyniku oczekiwali ekonomiści, ale nie spodziewali się aż tak złych danych. Prognozy zakładały spadek poniżej 50 pkt., ale nie więcej niż o 1 pkt. Przypomnijmy, że wartość indeksu mniejsza niż 50 pkt. oznacza spadek aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego. Im wskaźnik niższy, tym gorzej.

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

ddsc1sv

Podziel się opinią

Share
ddsc1sv
ddsc1sv