Futures: interesujący układ techniczny

Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj aż 24 punkty ponad ceną odniesienia. Ten nagły przypływ optymizmu spowodowany był wtorkowymi wydarzeniami za oceanem, a dokładnie rzecz ujmując poziomem zamknięcia tamtejszych indeksów.

Wtorkowe oczekiwania naszych inwestorów były w tym kontekście bardzo pesymistyczne (znalazło to odzwierciedlenie między innymi w postaci dwuipółprocentowego spadku FW20Z09). Tymczasem żadnego "tąpnięcia cenowego" za oceanem nie doświadczyliśmy.
Początek środowych notowań musiał zatem upłynąć na niwelowaniu skali tak silnej i niepotrzebnej przeceny. Bykom udało się zatem wykreować ruch cenowy, który bez problemu przedarł się ponad zakres intradayowej strefy oporu: 2404 - 2408 pkt. Wybicie okazało się jednak jedynie krótkotrwałym naruszeniem wskazanego przedziału cenowego. Po tym incydencie, inicjatywę na rynku próbowały przejąć niedźwiedzie. Ruch korekcyjny wytracił jednak swój impet już w rejonie poziomu cenowego wytyczonego na bazie dolnej linii Pitchforka. Kolejne fazy sesji upłynęły na ruchu bocznym, który związany był wyczekiwaniem inwestorów na bogaty zestaw danych makroekonomicznych z USA.

Obraz
© Wykres dzienny FW20Z09

Dane okazały się generalnie lepsze od prognoz, choć akurat te najważniejsze według mnie (czyli zamówienia na dobra trwałego użytku) zdecydowanie gorsze. Rynki "wybrały" sobie jednak te bardziej optymistyczne odczyty, co w konsekwencji ukierunkowało je zdecydowanie na północ. My również podążyliśmy tym śladem, choć już po chwili notowania kontraktów zaczęły ponownie przebiegać poniżej strefy: 2404 - 2408 pkt i górnej linii Pitchforka. Ostatecznie zamknięcie FW20Z09 uplasowało się na poziomie: 2385 pkt, co stanowiło spadek ich wartości o 0.63%.

W swoich wczorajszych komentarzach online eksponowałem dwa przedziały cenowe, które starałbym się obecnie wykorzystać przy opracowywaniu strategii rynkowej. Pierwszym z nich jest zapora popytowa: 2343 - 2349 pkt, gdzie koncentrują się projekcje potencjalnej (wewnętrznej) formacji XABCD, zbudowanej na bazie współczynnika 0.786. Z załączonego wykresu wynika, że przebiegają tutaj także dwie linie Pitchforka, co w oczywisty sposób wzmacnia znaczenie wymienionego przedziału Fibonacciego. Zakładam, że jeśli strefa nie zdołałaby ostatecznie utrzymać naporu podaży, bardzo prawdopodobnym scenariuszem stałby się wówczas test kolejnego zakresu: 2293 - 2299 pkt, gdzie dla odmiany grupują się projekcje harmonicznej formacji ABCD, spełniającej zależność: AB = CD (oznaczenia przedstawiłem na załączonym wykresie). Wydaje się, że dopiero przełamanie tej właśnie zapory popytowej powinno dla graczy średnioterminowych stanowić wystarczający argument do zamknięcia wszystkich długich pozycji. W takiej sytuacji rozważyłbym również
sprzedaż kontraktów. Inwestorzy nastawieni na podejmowanie bardziej ryzykowanych działań rynkowych mogliby rozważyć sprzedaż FW20Z09 już po zanegowaniu strefy: 2343 - 2349 pkt. Niemniej jednak jest to bardzo wiarygodna zapora popytowa, zatem aktywność kupujących powinna być tutaj zdecydowanie większa.

Drugim przedziałem, na który zwróciłbym obecnie uwagę jest: 2437 - 2442 pkt. Tak się ciekawie złożyło, że tutaj również koncentrują się projekcje potencjalnego układu XABCD (tym razem pro-spadkowego), spełniającego zależność: AB = CD. Zanegowanie tej przeszkody powinno w szybkim tempie doprowadzić do testu kluczowej zapory podażowej: 2462 - 2470 pkt. Nie ukrywam, że dopiero po jej zanegowaniu rozważyłbym kupno kontraktów (choć o działaniach zakupowych można by także pomyśleć w momencie dotarcia kontraktów do obszaru wsparcia: 2343 - 2349 pkt).

Podsumowując można stwierdzić, że ewentualne działania transakcyjne podjąłbym dopiero z chwilą dotarcia kontraktów do obszaru wsparcia: 2343 - 2349 pkt, bądź zapory podażowej: 2437 - 2442 pkt. W obszarze cenowym ograniczonym w/w zakresami cenowymi raczej nie nastawiałbym się na aktywny handel. Biorąc również pod uwagę dzisiejsze święto za oceanem (Dzień Dziękczynienia) i dość powszechne oczekiwania na weekendowe szacunki dotyczące sprzedaży detalicznej w USA na początku sezonu świątecznego, czwartkowy przebieg handlu może okazać się mało porywającym widowiskiem. Można zatem założyć, że kontrakty pozostaną dzisiaj w kanale konsolidacyjnym, ograniczonym znanymi nam już zakresami cenowymi: 2343 - 2349 pkt (wsparcie) i 2437 - 2442 pkt (opór).

Opracowanie:
Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

kontraktysesjafutures

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)