Futures: komentarz poranny
Niezdecydowanie wykazywane przez obie strony rynku spowodowało, że środowa sesja na rynku terminowym nie przyniosła rozstrzygnięć.
Kontrakty rozpoczęły kwotowania o 1 pkt poniżej kursu odniesienia, po czym popyt popchnął kurs do góry i wydawało się, że pomimo przedpołudniowych przecen na Starym Kontynencie, byki będą chciały pokazać siłę. Takie wrażenie trwało tylko chwilę, gdyż jeszcze przed 09:00 kurs zaczął się obniżać. Następne godziny przyniosły szereg danych makro. Odczyty wskaźnika PMI dla usług w strefie euro oraz Wielkiej Brytanii nie odbiegały od prognoz rynkowych, jedyną niespodziankę stanowił wyższy od oczekiwanego spadek zamówień w przemyśle w Eurolandzie, obrazujący jednakże sytuację sprzed dwóch miesięcy. W drugiej połowie sesji rynek, kopiując zachowanie parkietów europejskich, odbił się i przekroczył poziom wtorkowego zamknięcia. Po południu zaczęły spływać dane z USA.
Pomimo gorszych od oczekiwań danych ADP z rynku pracy za grudzień (spadek o 84 tys.), rynki zdawały się doceniać zrewidowane dane za listopad (korekta o 24 tys.). Zazieleniły się rynki europejskie, wzrastały również kontrakty za oceanem. FW20H10 ustanowiły przed 15:00 dzienne maksimum na pułapie 2 495 pkt. O 16:00 odczyt indeksu ISM dla usług w USA wyniósł 50,1 pkt, podczas gdy konsensus zakładał poziom 50,5 pkt. Ostatecznie kontrakty zamknęły się na 0,2% plusie, natomiast liczba otwartych pozycji utrzymała się na koniec sesji na poziomie 108 tys. sztuk. Baza obniżyła się do +15 pkt.
Środowa sesja zakończyła się w lepszych nastrojach, niż można było tego oczekiwać po wtorkowej (doji) spadającej gwieździe. Za sprawą niewielkiego białego korpusu, z przeciwstawnym do wtorkowego cieniem, układ sił na rynku ponownie uległ równowadze, z złe wrażenie pozostawione po poprzedniej sesji zostało nieco zatarte. Pierwszym ewentualnym sygnałem zagrażającym aktualnej zwyżce byłoby zniżkowanie kursów w cenach zamknięcia poniżej połowy poniedziałkowego korpusu (2 459 pkt). Jak długo rynek utrzyma się na poziomach powyżej tego wsparcia, strona kupująca będzie w uprzywilejowanej sytuacji.
Cały czas ważnym oporem decydującym o dalszym kierunku kursów jest linia wyznaczona przez 3 lokalne maksima zapoczątkowane w październiku. Aktualnie opór ten znajduje się na 2 512 pkt. Z każdą sesją sytuacja techniczna staje się coraz ciekawsza. ADX systematycznie się umacnia i już niebawem wygeneruje sygnał kierunkowy, który przy aktualnym układzie linii +DI i -DI będzie prawdopodobnie sygnałem kupna. RSI po przełamaniu lokalnego oporu zmierza w kierunku górnego ograniczenia wskazań tego oscylatora na rynku niedźwiedzia posiadając spory potencjał wzrostów, co w krótkim terminie powinno być dodatkowym paliwem dla wzrostów. Pozytywnie prezentuje się także LOP, zmienna ta jest dodatnio skorelowana ze zmianami kursów, co informuje o angażowaniu się nowego pieniądza po długiej stronie rynku.
BM Banku BPH