Futures: przełamanie strefy oporu: 2229 - 2235 pkt
Już przebieg piątkowej sesji potwierdził fakt wyczerpywania się (przynajmniej w krótkim terminie) presji podażowej na rynku.
16.02.2010 | aktual.: 16.02.2010 08:43
Wydaje się, że gdyby nie pogarszająca się sytuacja na rynkach Eurolandu, piątkowa inicjatywa byków byłaby jeszcze bardziej wyrazista. Nie mogło zatem dziwić to, że od początku poniedziałkowych kwotowań przewagę na rynku uzyskali ponownie kupujący. Wyrazem tego był kolejny test strefy oporu Fibonacciego: 2229 - 2235 pkt, w której dodatkowo koncentrowały się projekcje mini-formacji ABCD spełniającej zależność: 0.786AB = CD.
Po kilku nieudanych próbach sforsowania tej przeszkody, bykom udało się wreszcie przedrzeć ponad poziom: 2235 pkt. To jednak nie doprowadziło do nagłego zrywu kupujących (często tak się zdarza, gdy przełamywane są istotne zapory cenowe Fibonacciego). Kontrakty weszły po prostu w fazę ruchu bocznego, jednak notowania FW20H10 konsekwentnie utrzymywały się ponad zakresem: 2229 - 2235 pkt.
W końcowej fazie notowań przewagę na rynku w dalszym ciągu posiadała strona popytowa. W konsekwencji zaowocowało to dynamicznym podejściem w okolice strefy oporu Fibonacciego: 2255 - 2259 pkt.
Ostatecznie zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2245 pkt co stanowiło ponad półtoraprocentowy wzrost wartości FW20H10.
Bykom udało się wreszcie przedrzeć ponad zakres znanej nam już bariery podażowej: 2229 - 2235 pkt (zbudowanej na bazie zniesienia wewnętrznego 18.6%). Jak wiadomo zeszłotygodniowe próby pokonania tej przeszkody kończyły się za każdym razem zwycięstwem niedźwiedzi. Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że był to raczej rezultat całkowitej niekonsekwencji i słabości byków, niż jakichś wyrafinowanych działań podejmowanych przez sprzedających. Obóz podażowy bowiem na przestrzeni całego minionego tygodnia nie przejawiał ochoty do dalszego, wzmożonego wyzbywania się walorów (mam tutaj głównie na myśli rynek kasowy). Pomimo niewielkiej presji, byki nie potrafiły jednak wykreować ruchu odreagowującego.
Obecnie w dalszym ciągu obserwowałbym z uwagą zakres kolejnej zapory podażowej: 2255 - 2259 pkt. Jest to ciekawa strefa chociażby z tego względu, że koncentrują się tutaj projekcje niewielkiej, symetrycznej formacji ABCD, spełniającej zależność: AB = CD. W wymienionym rejonie można zatem spodziewać się sporej presji ze strony sprzedających. Zanegowanie jednak układu symetrycznego powinno okazać się stosunkowo silnym sygnałem technicznym, zwiastującym kontynuację odreagowania wzrostowego. Nie wykluczam, że realnym celem dla byków stałby się w takiej sytuacji kolejny zgrupowany obszar na wykresie kontraktów, czyli: 2296 - 2301 pkt (zbudowany na bazie zniesienia 38.2% całego impulsu spadkowego). Uważam, że inwestorzy posługujący się w swych działaniach transakcyjnych skalą dzienną powinni umieścić zlecenie zabezpieczające dla krótkich pozycji właśnie kilka punktów ponad poziomem: 2301 pkt. Traderzy podejmujący jednak swoje działania w oparciu o skalę intradayową mogliby potraktować przełamanie strefy: 2255 -
2259 pkt już jak krótkoterminowy sygnał kupna. Osobiście, z chwilą zanegowania w/w przedziału, zredukowałbym również ilość krótkich pozycji w portfelu.
Wszystkie powyższe rozważania mają jednak jeden, wspólny mankament. Tym elementem jest oczywiście niewielka aktywność inwestorów na rynku kasowym. Osobiście odnoszę cały czas wrażenie, że zainicjowany ruch wzrostowy jest pochodną niewielkiej aktywności podaży, a nie wynikiem zdeterminowanych działań strony popytowej. Czynnikiem, który w jakimś stopniu powinien dopomóc nam w weryfikacji powyższych obserwacji będzie wyniki konfrontacji w rejonie: 2255 - 2259 pkt. Tak jak podkreślałem wcześniej, już tutaj można spodziewać się nieco większej presji ze strony sprzedających. Dlatego bardzo elastycznie starałbym się podchodzić do wszelkich wskazań technicznych generowanych w tym właśnie rejonie cenowym. Powyższa sugestia dotyczy także kwestii możliwego, krótkoterminowego naruszenia poziomu: 2259 pkt. Na pewno sygnałem słabości rynku byłoby ponowne przedostanie się kontraktów poniżej przełamanej wczoraj strefy cenowej Fibonacciego: 2229 - 2235 pkt.
Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |