Futures: rynek pokazuje rogi?

Po przerwie noworocznej inwestorzy wrócili na rynek z wyraźnym optymizmem. Otwarcie notowań kontraktów wypadło na poziomie 2 435 co oznaczało wzrost o 13 pkt w stosunku do sylwestrowego zamknięcia.

05.01.2010 | aktual.: 05.01.2010 08:40

W pierwszych minutach handlu inwestorzy jeszcze przez moment wahali się co do kierunku, ustalając dzienne minimum na poziomie 2 429 pkt, jednak już przed 9:00 wyznaczony został azymut wskazujący kierunek poniedziałkowych notowań na rynku terminowym. Bykom sprzyjały dane makro. Rano rynek poznał korzystną wartość indeksu PMI dla Polski (52,4 pkt wobec konsensusu równego 52,2 pkt). W strefie euro odczyt obrazującego koniunkturę w przemyśle wskaźnika PMI był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi i wyniósł 51,6 pkt. Optymizm rynków europejskich oraz dobre zachowanie kontraktów za oceanem sprzyjały dalszej wędrówce marcowej serii kontraktów na północ.

Ostatecznymi impulsami było dobre otwarcie rynków w USA oraz wskazanie grudniowego indeksu ISM dla sektora wytwórczego w USA, który wzrósł z 53,6 pkt do 55,9 pkt, wobec przewidywań rynkowych na poziomie 54 pkt. Ostatecznie, na zamknięciu notowań FW20H10 przyjęły wartość 2 482 pkt (+2,48%), sesyjny wolumen obrotu wyniósł ponad 45 tys. sztuk. Wysoki poziom zamknięcia, stanowiący również dzienne maksimum, ustalił nowy szczyt hossy. Liczba otwartych pozycji ponownie wzrosła ponad 100 tys. sztuk a baza wynosi +37 pkt.

Obraz
© Wykres dzienny FW20H10

2 380
Pierwsza sesja 2010 r. przebiegła w znakomitych nastrojach. Na wykresie kontraktów terminowych ukazała się wysoka biała świeca, nieposiadająca górnego cienia, co oznacza, że maksima obecnego ruchu są jeszcze przed nami, a około świąteczny marazm został przełamany. Wczorajszy biały korpus zniwelował negatywną wymowę formacji gwiazdy wieczornej, jaka ukazała się 30.12.2009 r. Notowania FW20H10 dotarły do maksimów (w cenach zamknięcia) z 4.12.2009 r., kolejnym poziomem oporu jest 3-miesięczna linia oporu biegnąca aktualnie na 2 513 pkt. Znacznie wyżej, bo w okolicach 2 580 pkt przebiega linia oporu wyznaczona przez maksima zapoczątkowane w sierpniu ub. roku.

Dużym plusem dla posiadaczy długich pozycji jest wolumen, który na wczorajszej sesji wyraźnie wzrósł, co uwiarygodnia zwyżkę kursów. Coraz ciekawiej prezentuje się sytuacja na ADX. Wskaźnik ten zaczął zwyżkować (chociaż nadal porusza się w strefie określającej konsolidację), a jego linie kierunkowe +DI i -DI wyraźnie preferują stronę kupującą. Jeśli taki stan utrzyma się jeszcze przez kilka sesji oscylator ten powinien wygenerować średnioterminowy sygnał kupna. A to nie powinno być szczególnym zaskoczeniem, gdyż: po pierwsze rynek był zrównoważony i czekał na impuls, a po drugie - nadal dominującym trendem jest prawie roczny trend wzrostowy. Silnie byczym argumentem była wczoraj LOP, która potwierdzała zwyżkę kursów, zatem relacja potencjalnego zysku do ryzyka wydaje się wypadać korzystniej dla strony kupującej.

BM Banku BPH

kontraktysesjafutures
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)