Trwa ładowanie...
d2p9epk
13-11-2009 08:00

Futures - test strefy oporu: 2412 - 2420 pkt

Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj 7 punktów ponad wtorkową ceną odniesienia. Czynnikiem, który nie pozwalał nadrobić kontraktom zaległości wzrostowych jakie powstały względem rynków europejskich były zniżkujące rano kontrakty na amerykańskie indeksy.

d2p9epk
d2p9epk

Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj 7 punktów ponad wtorkową ceną odniesienia. Czynnikiem, który nie pozwalał nadrobić kontraktom zaległości wzrostowych jakie powstały względem rynków europejskich były zniżkujące rano kontrakty na amerykańskie indeksy.

Wykres FW20Z09 - skala dzienna
Źródło: Wykres FW20Z09 - skala dzienna

Niedźwiedzie przejęły zatem inicjatywę, choć jak się okazało, nie na długo. Z chwilą bowiem dotarcia FW20Z09 do bariery popytowej: 2349 - 2356 pkt byki odzyskały pewność siebie, co koniec końców poskutkowało wykreowaniem się silnego ruchu kontrującego. Przedpołudniowa faza sesji cechowała się zatem sporą zmiennością, choć ostatecznie to strona popytowa wyszła z tej konfrontacji zwycięsko.

Konsekwencją takiej właśnie postawy byków było naruszenie intradayowej strefy oporu: 2388 - 2392 pkt, gdzie koncentrowały się projekcje krótkoterminowej formacji ABCD. Przełamanie w/w zakresu doprowadziło ostatecznie do testu kluczowej obecnie zapory podażowej: 2412 - 2420 pkt.

d2p9epk

Ostatecznie zamknięcie grudniowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2399 pkt, co stanowiło wzrost wartości FW20Z09 w stosunku do wtorkowej ceny odniesienia wynoszący prawie jeden procent.

Z załączonego wykresu wynika, że bykom nie udało się wczoraj przedrzeć ponad zakres strefy oporu: 2412 - 2420 pkt, zbudowanej na bazie zniesienia 88.6% fali spadkowej - zaznaczonej na wykresie czerwoną, przerywaną linią. Jest to ważna bariera podażowa, gdyż w jej rejonie przebiegają także aż dwie median lines. Ponadto środkowa (czerwona) linia odgrywa na wykresie rolę wewnętrznej linii trendu. Z racji tak wiarygodnego ułożenia wspomnianych linii i występowania ważnych zniesień w obszarze cenowym: 2412 - 2420 pkt, w swoich wczorajszych komentarzach online sugerowałem, by zamknąć tutaj niewielką część długich pozycji. Oczywiście takie posunięcie może ostatecznie okazać się przedwczesnym działaniem i zwiększyć nam koszty transakcyjne, gdyż z chwilą zanegowania w/w przedziału należałoby „odkupić” wcześniej sprzedane kontrakty. Wydaje się jednak, że w swoich działaniach rynkowych powinniśmy godzić w jakimś stopniu kwestię zarządzania wielkością pozycji z respektowaniem zasady „trzymania się” aktualnie
obowiązującego trendu - co oczywiście nie jest prostym zadaniem. Niemniej jestem gorącym zwolennikiem strategii związanej ze stopniowym zamykaniem zyskownych pozycji - właśnie w obszarach, gdzie koncentrują się istotne zniesienia/projekcje cenowe Fibonacciego.

Wracając do oceny bieżącej sytuacji technicznej wykresu warto jeszcze raz nadmienić, że zanegowanie zakresu: 2412 - 2420 pkt wygenerowałoby kolejny sygnał kupna. Do takiego wybicia nie dojdzie jednak w początkowej fazie notowań, gdyż dzień zaczniemy najprawdopodobniej od ruchu korygującego (wpływ wczorajszej przeceny za oceanem).

W tym kontekście warto zatem będzie zwrócić uwagę na pierwszą strefę wsparcia przebiegającą w zakresie: 2353 - 2359 pkt. Myślę, że inwestorzy nastawieni na „wyłapywanie” ruchów cenowych w skali intradayowej mogliby już potraktować przełamanie w/w wsparcia jako krótkoterminowy sygnał sprzedaży. Osobiście jednak pomyślałbym o wdrożeniu takiej strategii dopiero z chwilą zanegowania strefy: 2316 - 2322 pkt. Tutaj również (tzn. kilka punktów poniżej poziomu: 2316 pkt) umiejscowiłbym zlecenie zabezpieczające dla długich pozycji (uwaga dotyczy głównie inwestorów posługujących się w swym tradingu skalą dzienną).

d2p9epk

Podsumowując można stwierdzić, że przełamanie strefy: 2353 - 2359 pkt wygenerowałoby krótkoterminowy sygnał słabości rynku, choć zakres ruchu spadkowego mieściłby się jeszcze w ramach zwykłej korekty - cały czas obowiązującego trendu wzrostowego. Nieco inaczej należałoby już potraktować zanegowanie przedziału: 2316 - 2322 pkt. Biorąc pod uwagę mało przekonujące działania podejmowane ostatnio przez sprzedających wątpię, by doszło w tej chwili do przełamania tego wsparcia. Niemniej jednak byki mogą mieć w obecnej sytuacji problem z obroną strefy: 2353 - 2359 pkt, choć na pewno podejmą tutaj stosowne działania i nie dopuszczą tak łatwo do jej zanegowania.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2p9epk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p9epk