Futures: układ szczytów i dołków nadal sprzyja kupującym

Piątkowa sesja rozpoczęła się od kilkupunktowej przeceny. Notowania FW20H10 otworzyły się na 2 362 pkt, po czym w ciągu pierwszych 30 minut, strona kupująca doprowadziła do 20-pkt odbicia.

Po otwarciu rynku kasowego nastoje pogarszały się z każdą minutą. Rynek wyczekiwał na dane PKB za IV kw. ze Stanów Zjednoczonych. Przez kolejne dwie godziny FW20H10 systematycznie zniżkowały, ustalając nowe minimum sesyjne na poziomie 2 356 pkt. Pozostała część sesji mijała pod znakiem dynamicznego odbicia, głównie za sprawą ucieczki graczy z rynku. Notowania kontraktów terminowych przed zakończeniem sesji dotarły do poziomu 2 396 pkt (sesyjne maksimum), po czym na końcowym fixingu ustalono wartość 2 392 pkt. Dzienny wolumen obrotu wyniósł 64,3 tys. sztuk i był nieznacznie wyższy niż na sesji czwartkowej.

Obraz
© Wykres dzienny FW20H10

Podczas sesji kończącej ubiegły tydzień na wykresie świecowym pokazał się biały korpus, którego zamknięcie (2 392 pkt) wypadło powyżej połowy (2 387 pkt) poprzedniego czarnego korpusu. Tym samym na wykresie technicznym pojawiły się jednocześnie dwie formacje zapowiadające wzrosty: dno ostatniego objęcia oraz formacja przenikania. Odbicie kursów było i jest prawdopodobne (rynek wyczekiwał na wstępne annualizowane dane PKB z USA, które okazały się lepsze od średniej prognozy: 5.7% vs 4.5% konsensus rynkowy), ale zachowanie kupujących w okolicach istotnych oporów pokaże dopiero siłę rynku. Pierwszym testem determinacji popytu będzie opór (2 412 pkt) wynikający z przełamanej w minionym tygodniu półrocznej linii trendu wzrostowego. Jeśli kupujący zaatakują linię, a potem nastąpi cofnięcie kursów - będzie to sygnał potwierdzający spadki (jako następstwo formacji powrotu do przełamanej linii wsparcia).

Wskaźniki obrazujące krótkoterminowy stan rynku sygnalizują wzrosty kursów. Zarówno RSI, jak i Composite Index zawróciły ostro ze ścieżki spadkowej. W szerszej perspektywie czasowej sytuacja nadal pozostaje nierozstrzygnięta. ADX porusza się poniżej poziomu 20 pkt, oddzielającego konsolidację o trendu skośnego, ale powinno martwić, że oscylator ten jest już o krok od wygenerowania średnioterminowego sygnału sprzedaży. Wygląda na to, że kupujący powinni wykorzystać prawdopodobne odbicie do zamknięcia długich pozycji, tym bardziej, że wzrosty na ostatniej sesji były efektem ucieczki posiadaczy krótkich pozycji (spadająca LOP), a nie wynikiem siły rynku.

BM Banku BPH

sesjakomentarzkontrakty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)