G20 pomogło przecenić dolara
Początek listopada przyniesie szereg wydarzeń, na które rynek czeka od dłuższego czasu: posiedzenie Fed (2-3 listopada), szczyt G20 (11-12), a na dodatek dane z rynku pracy (5 listopada).
25.10.2010 08:57
Początek listopada przyniesie szereg wydarzeń, na które rynek czeka od dłuższego czasu: posiedzenie Fed (2-3 listopada), szczyt G20 (11-12), a na dodatek dane z rynku pracy (5 listopada).
Teoretycznie zatem ostatni tydzień października powinien być okresem wyczekiwania na te wydarzenia. Niejednokrotnie taki okres niepewności przekłada się jednak nie na spadek, a wzrost zmienności. Tydzień rozpoczynamy od silnej przeceny dolara i wzrostów na rynkach akcji.
G20 – dolar tarci po spotkaniu w Gyeongju
Zgodnie z oczekiwaniami spotkanie ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych w Korei (preludium do listopadowego szczytu) nie przyniosło istotnych rozstrzygnięć. We wspólnym oświadczeniu napisano, iż globalne ożywienie postępuje, ale jest nierówne. Nadmieniono również, iż kursy walutowe powinny być kształtowane przez rynek, choć jednocześnie np. japońskie władze oświadczyły, iż są gotowe przeciwdziałać umocnieniu jena jeśli będzie to konieczne. Oświadczenie w żadnym stopniu nie zmieni też chińskiej polityki walutowej. Jest to zatem jedynie niewielki sukces dyplomatyczny USA i pretekst dla rynku do dalszej przeceny dolara.
Dolar rzeczywiście tracił dość wyraźnie w handlu azjatyckim do głównych walut, m.in. ustanawiając nowe 15-letnie minimum na parze USDJPY na poziomie 80,62. Bliskość historycznych minimów (79,75) może dodatkowo zachęcać inwestorów do gry na krótko na tej parze. Być może w okolicach tych poziomów japońskie władze po raz kolejny zdecydują się na próbę interwencji.
W notowaniach EURUSD po wyrysowaniu korekty nieregularnej para pozostaje w trójkącie rozszerzającym się i być może już realizuje falę piątą struktury zapoczątkowanej 24 sierpnia. Najbliższe opory to poziom 1,4160 i górne ograniczenie klina, obecnie w okolicach 1,43.
Rynki akcji – dobre wyniki i wyjście górą
Do zeszłego piątku wyniki podało jedynie 130 spółek z indeksu S&P500 jednak już można pokusić się o pierwsze próby oceny sezonu, gdyż spółki te odpowiadają za niemal połowę kapitalizacji indeksu. Średnioważone odchylenie od oczekiwań rynku w przypadku zysku netto to aż +14%, przy czym oczekiwania nie były wcale niskie.
Tak dobre wyniki sprawiły, iż sytuacja na rynkach akcji stała się bardzo ciekawa. Z jednej strony widać było skłonność inwestorów do realizowania zysków na akcjach spółek, które podały korzystne rezultaty (m.in. Intel, IBM, Apple, JP Morgan). Dodatkowo za korektą przemawiała niesprzyjająca bykom sytuacja techniczna. Z drugiej strony sumarycznie dobre wyniki nie pozwoliły na zrealizowanie większych spadków, mimo iż rynki dostały doskonały pretekst ze strony Chin. Zeszłotygodniowa batalia została rozstrzygnięta na korzyść byków – zamiast grożącej rynkowi jeszcze w piątek (tygodniowej) szpulki mamy wzrostową świecę, która już dziś w Azji zachęciła inwestorów do kupna akcji. Ten tydzień może być jednak równie napięty. W kontraktach na DJIA30 zbliżamy się do maksimów z kwietnia, więc każdy pretekst do realizacji zysków będzie dobry. Należy też pamiętać, iż zbliża się posiedzenie Fed a dobre wiadomości w tym temacie są już zdyskontowane (rynek spodziewa się, iż Fed zdecyduje się powrócić do interwencji na rynku
obligacji i od razu wyłoży 500 mld USD świeżo „wydrukowanej” gotówki). Gdyby w tym temacie zrodziły się wątpliwości (uwaga na rosnące rentowności w USA na długim końcu krzywej), byłby to również pretekst do korekty. Tydzień jednak rozpoczynamy w dobrych nastrojach. W cieniu publikacja raportów aż 180 spółek z indeksu S&P500.
W kalendarzu – Bernanke, PKB i sezon wyników
Z kluczowych w tym tygodniu danych należy wymienić wstępny szacunek amerykańskiego PKB za trzeci kwartał (piątek) oraz indeks nastrojów gospodarstw domowych Conference Board. Wśród 180 spółek z indeksu S&P500, które podadzą wyniki będą m.in. Microsoft i Chevron. Sezon wyników zaczyna się także w Polsce. Raporty opublikują m.in. Millennium, TVN (wtorek), TP (środa) oraz Orlen (piątek). Dziś natomiast kluczowym wydarzeniem może być okolicznościowe wystąpienie szefa Fed (14.30 naszego czasu). Ponad to dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym USA (godz. 16.00, konsensus +4,3 mln).
dr Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.