Trwa ładowanie...
lot

Gawlik: dobrze, że potencjalny inwestor deklaruje zainteresowanie LOT-em

Dobrze, że w sposób otwarty jeden z przewoźników zadeklarował swój udział w procesie prywatyzacyjnym PLL LOT - powiedział w środę PAP wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik. Chodzi o Turkish Airlines.

Share
Gawlik: dobrze, że potencjalny inwestor deklaruje zainteresowanie LOT-em
Źródło: AFP, fot: Aris Messinis
d3kpw4l

- Proces prywatyzacji realizować zawsze muszą dwie strony. Dobrze, że w sposób tak otwarty jeden z przewoźników zadeklarował swój udział w tym procesie, gdyż tego nie było - powiedział Gawlik.

Dodał, że Turcy rozmawiali z Ministerstwem Skarbu Państwa w grudniu. - Duża delegacja przybyła, ale uważałem, że jeżeli inwestor zechce poinformować, to zrobi to sam - powiedział. Poinformował, że LOT-em zainteresowany jest również drugi inwestor, ale nie ujawnił szczegółów.

Resort skarbu podtrzymuje plan sprzedaży PLL LOT jeszcze w tym roku.

d3kpw4l

Były minister skarbu Aleksander Grad mówił PAP we wrześniu ub.r., że spodziewa się sprzedaży PLL LOT w 2012 roku. Obecnie w spółce jest prowadzona restrukturyzacja w obszarach jej działalności majątkowej i organizacyjnej, a także zatrudnienia.

W środę szef Turkish Airlines Temel Kotil, cytowany prze agencję AFP, powiedział, że przewoźnik "rozpoczął negocjacje w celu zakupu PLL LOT". - Jesteśmy jeszcze na początku tego procesu - podkreślił. Dodał, że trasy, na których lata polski przewoźnik są biznesowo bardzo interesujące dla Turkish Airlines.

W tym tygodniu dziennik "Financial Times" napisał, że Turkish Airlines potwierdziły, iż są zainteresowane przejęciem PLL LOT. Turkish Airlines upoważniły komitet wykonawczy, by dokonał "wstępnej analizy procesu prywatyzacyjnego i potencjału inwestycyjnego LOT-u" - brzmi komunikat tureckiej firmy, cytowany przez "FT". Gazeta nazywa to "formalnym krokiem, wykraczającym poza (dotychczasowe) zainteresowanie polską grupą, któremu w 2010 roku dał wyraz naczelny dyrektor Temel Kotil. W reakcji na tę wiadomość w poniedziałek notowania przewoźnika na tureckiej giełdzie zwyżkowały o 3 proc.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji PLL LOT, Regionalny Fundusz Gospodarczy - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

d3kpw4l

Podziel się opinią

Share
d3kpw4l
d3kpw4l