Trwa ładowanie...
d3zg82a
15-09-2015 09:35

Gaz-System bada zapotrzebowanie na przepustowość na granicy polsko-niemieckiej

Warszawa, 15.09.2015 (ISBnews) - Gaz-System rozpoczyna badanie zapotrzebowania rynku na przepustowość na granicy polsko-niemieckiej, podała spółka.

Share
d3zg82a

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, Gaz-System S.A. postanowił o przeprowadzeniu badania skierowanego do uczestników rynku gazu ziemnego w Polsce, które ma na celu oszacowanie zainteresowania potencjalną rozbudową systemu przesyłowego.

Podstawą do przeprowadzenia badania rynku dotyczącego rozwoju systemu przesyłowego, są zapisy Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (punkt 2.2.1.12 oraz 4.1.3), zgodnie z którymi operator systemu przesyłowego ma obowiązek planowania rozwoju sieci w oparciu o badanie zapotrzebowania w drodze konsultacji z uczestnikami rynku, tłumaczy firma.

"Powyższa analiza ma na celu zapoznanie się z oczekiwaniem rynku dotyczącym rozbudowy punktów łączących polski system przesyłowy z systemem niemieckim w obu kierunkach przesyłu gazu" - czytamy dalej.

W ramach prowadzonego badania uczestnicy rynku proszeni są o złożenie niewiążących zgłoszeń ze wskazaniem potencjalnego zapotrzebowania na usługę przesyłania paliwa gazowego w perspektywie 20 lat począwszy od 2017 roku w obu kierunkach przesyłu gazu, tj. z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski. Złożone wnioski będą stanowiły podstawę do przeprowadzenia analiz możliwych kierunków rozwoju polskiego systemu przesyłowego na granicy z Niemcami.

d3zg82a

Na podstawie wyników analizy zostaną podjęte decyzję dotyczące ewentualnej rozbudowy systemu, a w późniejszym czasie, w przypadku podjęcia decyzji o takiej rozbudowie, nastąpi właściwy przydział przepustowości w trakcie wiążącej fazy alokacji przepustowości, podano także.

Gaz-System oczekuje kwestionariuszy do 9 października 2015 r.

Spółka podkreśla, iż badanie jest prowadzone niezależnie od procedury www.more-capacity.eu organizowanej przez operatorów niemieckich, których celem jest oszacowanie zapotrzebowania na wykorzystanie połączeń transgranicznych na obszarze GASPOOL. W celu uzyskania wiarygodnych wyników uczestnicy rynku powinni wziąć udział w obydwu procedurach.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. W latach 2009-2015 Gaz System S.A. realizował plan inwestycyjny polegający na budowie ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstały w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Rozbudowa sieci gazociągów może stanowić ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe integrującego rynki gazu ziemnego w krajach Europy Środkowej.

d3zg82a

Projekty zrealizowane przez Gaz-System oraz usługa wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na istotne poprawienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, poprzez zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni do 90% realizowanego importu (do 2011 r. było to 9%). Firma zarządza majątkiem o wartości ponad 8 mld zł, na który składa się ponad 10 300 km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 57 węzłów oraz blisko 100 punktów wyjścia. Gaz-System S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

(ISBnews)

d3zg82a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zg82a
d3zg82a