Trwa ładowanie...
d1a0w9e

Gaz-System podpisał z bankami umowę na emisję obligacji na 1,7 mld zł

25.04. Warszawa (PAP) - Operator Gazociągów Przesyłowych - spółka Gaz-System podpisała w piątek umowę na emisję obligacji na 1,7 mld zł, która będzie gwarantowana przez cztery...

d1a0w9e

25.04. Warszawa (PAP) - Operator Gazociągów Przesyłowych - spółka Gaz-System podpisała w piątek umowę na emisję obligacji na 1,7 mld zł, która będzie gwarantowana przez cztery banki. Obligacje mają ewentualnie sfinansować strategiczne inwestycje Gaz-Systemu.

Spółka przypomniała, że nowa umowa zmienia poprzednią, z marca 2011 r., która dotychczas nie została zrealizowana.

"Spółka efektywnie wykorzystała finansowanie programu inwestycyjnego z funduszy unijnych i europejskich instytucji finansowych - EBI i EBOR - i nie było konieczności przeprowadzania emisji obligacji na podstawie umowy z 2011 r." - podkreślił Gaz-System.

Zgodnie z obecną umową program emisji obligacji obowiązywać będzie do 20 grudnia 2017 roku, natomiast jeszcze w 2014 r. Gaz-System ma wyemitować obligacje na 300 mln zł.

d1a0w9e

Banki gwarantujące nabycie obligacji zgodnie z podpisaną w piątek umową to: mBANK, Pekao SA, ING Bank Śląski oraz Nordea Bank Polska.

Spółka przypomniała jednocześnie, że jej program inwestycyjny na lata 2009-2014 zakłada rozbudowę sieci przesyłowej gazu w północno-zachodniej i środkowej Polsce o ponad 1000 km gazociągów, a inwestycje te finansowane są ze środków własnych spółki, bezzwrotnych dotacji z funduszy unijnych oraz europejskich instytucji finansowych. Nakłady inwestycyjne w tym okresie zaplanowano na 4,5 mld zł, a dodatkowo także 2,6 mld zł na finansowanie terminalu LNG w Świnoujściu, budowanego przez spółkę zależną Polskie LNG.

Gaz-System poinformował, że priorytetami w kolejnym programie inwestycyjnym - obejmującym lata 2014-2023 będzie budowa połączeń z Czechami, Słowacją i Litwą oraz nowych gazociągów w ramach wspieranego przez UE gazowego korytarza północ-południe. W związku z tym projektem spółka planuje wybudować ok. 2 tys. km gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Podpisana w piątek umowa z bankami pozwoli na sfinansowanie wybranych projektów w ramach korytarza - podkreśliła spółka.

Gaz-System jest strategiczną spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie całej Polski. (PAP)

wkr/ je/ ana/

d1a0w9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a0w9e