Gaz‑System: Wyniki studium wykonalności FSRU w listopadzie br.
Warszawa, 27.03.2017 (ISBnews) - Gaz-System zakończył postępowanie na wybór wykonawcy studium wykonalności pływającego terminalu regazyfikacyjnego (FSRU) wraz z pracami przygotowawczymi i planuje podpisać umowę w tej sprawie jeszcze w marcu, podała spółka. W listopadzie powinny być dostępne wyniki studium, a terminal, zbudowany kosztem ok. 3 mld zł, mógłby rozpocząć pracę w I poł. 2021 r.
"8 marca 2017 r. Gaz-System zakończył prace komisji nad weryfikacją zgodności złożonych ofert z wymaganiami opisanymi w SIWZ oraz przekazał informację o wyborze wykonawcy. Zgodnie z regulaminem, podmioty uczestniczące w postępowaniu mogły składać ewentualne odwołania do 21 marca br. Trwają intensywne prace nad finalizacją postępowania - intencją zamawiającego jest zawarcie umowy z wyłonionym wykonawcą jeszcze w marcu" - czytamy w komunikacie.
W postępowaniu udział wzięło osiem podmiotów.
"Zakończenie prac i odbiór studium wykonalności przewidziano na listopad br. W przypadku podjęcia przez Gaz-System pozytywnej decyzji inwestycyjnej, rozpoczęcie działalności operacyjnej FSRU planowane jest na pierwszą połowę 2021 r." - czytamy dalej.
Studium wykonalności FSRU obejmuje przygotowanie do realizacji inwestycji pozwalającej na dostawy skroplonego gazu ziemnego do Polski w wielkości od 4,1 nawet do 8,2 mld m3. Analizowana jednostka, poza usługą podstawową polegającą na dostarczaniu gazu ziemnego po regazyfikacji do krajowej sieci przesyłowej, świadczyć może również m.in. usługi przeładunku i bunkrowania, tzn. tankowania statków napędzanych LNG. Jako potencjalną lokalizację terminalu wskazano rejon Zatoki Gdańskiej, podano także.
Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wraz z niezbędną rozbudową sieci to blisko 3 mld zł.
"Po uruchomieniu terminalu LNG w Świnoujściu zaobserwowano bardzo pozytywną reakcję rynku konsumującego z roku na rok coraz większe ilości gazu ziemnego - również w postaci LNG" - podkreśliła spółka.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.
(ISBnews)