Gaz z Rosji już płynie

We wtorek rano podpisany został przez stronę
rosyjską kontrakt krótkoterminowy pomiędzy Gazpromem Export a
PGNiG na dostawy w 2009 r. 1,05 mld metrów sześciennych gazu -
poinformowało we wtorek ministerstwo gospodarki.

02.06.2009 | aktual.: 02.06.2009 10:58

We wtorek rano Rosjanie podpisali kontrakt krótkoterminowy pomiędzy Gazpromem Export a PGNiG na dostawy w 2009 r. 1,05 mld metrów sześciennych gazu - poinformowało we wtorek ministerstwo gospodarki.

_ Gaz już płynie, co pozwoli na przygotowanie magazynów do sezonu jesienno - zimowego _ - powiedział dyrektor departamentu ropy i gazu w MG Maciej Kaliski.

Podpisanie umowy z Gazpromem na dodatkowe dostawy gazu w tym roku zapowiadano na 15 maja; w polskich magazynach gazu jest już tylko obowiązkowa rezerwa surowca.

Krótkoterminowy kontrakt z Gazpromem zastąpi nierealizowaną od początku roku umowę z rosyjsko-ukraińską spółką RosUkrEnergo (RUE). Dostarczała ona do Polski 2,3 mld m sześć. gazu rocznie; umowa obowiązywała do końca tego roku. PGNiG uzupełniał brakujące dostawy z kierunku wschodniego zwiększonym poborem z magazynów, jednak, jak informował w ubiegłym tygodniu PAP prezes PGNiG Michał Szubski - magazyny są już niemal puste. Pozostała w nich jedynie obowiązkowa rezerwa ministra gospodarki, czyli 360 mln metrów sześciennych gazu.

Umowa między PGNiG a Gazpromem w sprawie dodatkowych dostaw była parafowana 8 maja podczas wizyty przedstawicieli polskiego rządu i PGNiG w Moskwie. Ostateczne podpisanie kontraktu miało odbyć się 15 maja, a niedługo potem rozmowy międzyrządowe w sprawie dodatkowych dostaw gazu od 2010 roku. Jednak kontrakt został sfinalizowany przez stronę rosyjską dopiero we wtorek; a rozmowy międzyrządowe jeszcze się nie odbyły.

Polska bowiem stara się o dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu w ilości odpowiadającej kontraktowi z RUE także po 2009 roku; Rosjanie chcą, aby dostawy te były objęte porozumieniem między rządami Polski i Rosji. Chodzi o aneks do umowy międzyrządowej z 1993 roku w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Obowiązuje on do 2022 roku; towarzyszy tzw. kontraktowi jamalskiemu. Na jego podstawie rocznie do Polski wpływa ok. 7 mld m sześc. gazu.

_ Wydaje się, że w tej chwili kluczowe dla relacji polsko- rosyjskich będzie zakończenie negocjacji dotyczących porozumienia międzyrządowego, żeby zastąpić kontrakt z RosUkrEnergo kontraktem bezpośrednio pomiędzy PGNiG a Gazpromem _ - mówił wicepremier Waldemar Pawlak. W "krótkim katalogu" spraw, które będą negocjowane przez Rosjan, znajduje się kwestia stawek tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski.

Pawlak ma spotkać się w czwartek na Forum Ekonomicznym w Petersburgu z przedstawicielami rosyjskiego rządu. "_ Będzie spotkanie z ministrem Szmatko, być może z wicepremierem Rosji Igorem Sieczinem _ - zapowiadał w ubiegłym tygodniu wicepremier. W Petersburgu mają być też obecni przedstawiciele Gazpromu i PGNiG.

Źródło artykułu:PAP
gazpromumowadostawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)