Trwa ładowanie...
Materiał powstał przy współpracy z firmą Novatek

Gaz ziemny dojedzie do ciebie autocysterną

Masz pomysł na biznes, znalazłeś środki finansowe i działkę, tyle tylko, że nie masz przyłącza gazowego, a to źródło energii jest ci potrzebne najbardziej. Co wtedy? Czekasz? Rezygnujesz? A może sprawdzisz alternatywne rozwiązanie jakim jest skroplony gaz ziemny? To paliwo dostarczy pod twoją firmę autocysternami spółka Novatek Green Energy. A infrastrukturę do jego magazynowania i zasilania urządzeń odbiorczych postawi we własnym zakresie.

Gaz ziemny dojedzie do ciebie autocysternąŹródło: materiały partnera
d4jl0sl
d4jl0sl

Dlaczego właśnie skroplony gaz ziemny (LNG)? Bo jest doskonałym paliwem do magazynowania i transportu na duże odległości. Powstaje w wyniku skroplenia naturalnego gazu ziemnego i dzięki temu przy zmianie stanu skupienia z lotnego na ciekły w temperaturze -162°C zmniejsza się jego objętość aż 630 razy. Jest więc niezwykle łatwy w transporcie, wydajny i efektywny, a także komfortowy w użytkowaniu.

Skroplony gaz ziemny jest czystym źródłem energii, bo w procesie oczyszczania, niezbędnym przy jego skraplaniu, usuwane są z niego dwutlenek węgla, siarkowodór, azot i węglowodory ciężkie. W jego skład wchodzi minimum 95% metanu. Dzięki temu podczas spalania powstaje 260 razy mniej pyłów i osadów stałych niż podczas spalania węgla. Jest więc paliwem wyjątkowo przyjaznym dla środowiska.

Gaz ziemny bezpośrednio od producenta

Takie właśnie błękitne paliwo oferuje polska spółka Novatek Green Energy z siedzibą w Krakowie, która jest częścią Novatek PAO – największego niezależnego producenta gazu w Rosji, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego, a następnie skraplaniem go w specjalistycznych zakładach. Najbliższy i najnowszy zakład skraplania Cryogas-Vysotsk znajduje się w obwodzie leningradzkim w miejscowości Wysock.

d4jl0sl

Novatek PAO pod względem udokumentowanych zasobów gazu zajmuje 3. miejsce na świecie wśród spółek giełdowych. Tylko w 2019 roku wyprodukował ponad 74 mld metrów sześciennych gazu, czyli tyle, ile Polska zużywa w ciągu 4 lat.

Novatek Green Energy swoją działalność prowadzi nie tylko na terenie kraju, ale także rozszerza ją na kraje Unii Europejskiej. W Polsce spółka zrealizowała już kilka wielomilionowych inwestycji z zakresu budowy stacji regazyfikacji LNG. Jedna z nich powstała na terenie zakładu recyklingu szkła w Gliwicach, należącego do firmy Remondis Glass Recycling Polska. Chociaż firma zlokalizowana jest w centrum miasta, nie mogła być podłączona do gazociągu. Dziś ma swoje niezależne źródło zasilania, dostarczone przez Novatek Green Energy. Podobne rozwiązanie zastosowano w firmie Panattoni Europe, gdzie dostarczany cysternami gaz jest używany do ogrzewania hali o powierzchni 69 tys. mkw.

materiały partnera, Dostawa LNG do stacji regazyfikacji
Źródło: materiały partnera, Dostawa LNG do stacji regazyfikacji

Brak przyłącza gazowego? Żaden problem!

Zainteresowanie LNG jest dziś duże i wciąż wzrasta. To źródło energii najbardziej popularne jest obecnie wśród firm, które mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Należą do nich zakłady przemysłowe, fermy drobiu czy też obiekty hotelowe. Rozwiązanie to coraz chętniej wykorzystują deweloperzy, którzy budują magazyny i hale produkcyjne.

d4jl0sl

Te ostatnie przeżywają w ostatnich latach boom inwestycyjny. Hale magazynowo-przemysłowe pojawią się w naszym krajobrazie w błyskawicznym tempie.

Jak informuje w swoim komunikacie firma Colliers International, która zarządza i inwestuje w nieruchomości, tylko w pierwszej połowie tego roku deweloperzy wybudowali 1,06 mln metrów kwadratowych takich inwestycji.

Podobne wielkości zanotowano w tym samym okresie w minionym roku. W sumie mamy dziś w Polsce 19,65 mln mkw. nowoczesnych powierzchni. Co ciekawe, mimo kryzysu związanego z lock downem, planowane są kolejne inwestycje, a zainteresowanie najemców wciąż wzrasta.

Niestety, nie wszystkie działki inwestycyjne znajdują się na terenach zgazyfikowanych, co krzyżuje albo opóźnia plany inwestorskie. Jednak, jak zapewnia firma Novatek, nie jest to już żaden problem. Dziś obok magazynu można postawić instalację LNG i odbierać gaz ziemny, który dowożony jest przez spółkę autocysternami.

d4jl0sl

Masz energię gazową - jesteś spokojny i proekologiczny

Skroplony gaz ziemny Novatek to czyste paliwo, które zapewnia firmom nie tylko komfort funkcjonowania, ale również szereg oszczędności. Po pierwsze dlatego, że jest dostarczany bezpośrednio od producenta, po drugie – jego stosowanie może spowodować obniżenie opłat środowiskowych. Po trzecie – przedsiębiorca ma na terenie swojej firmy niezależne źródło energii.

LNG jest również doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na przestoje w produkcji. Wówczas taka instalacja LNG to dla nich zapasowe źródło energii, do którego mają stały dostęp lub mogą skorzystać dorywczo z tzw. mobilnej stacji regazyfikacji w czasie awarii.

To także dobre rozwiązanie dla firm wykorzystujących gaz ziemny sezonowo, bowiem w przypadku LNG można bardziej elastycznie budować formuły cenowe.

Dodatkowe korzyści daje przedsiębiorcom możliwość odzyskiwania energii chłodu zawartej w LNG, co może mieć duże znaczenie w takich branżach jak np. mleczarska.

d4jl0sl

Na błękitne paliwo stawiają także ci przedsiębiorcy, którzy podejmują nowe inicjatywy biznesowe i muszą podporządkować się uchwałom samorządowym w zakresie stosowania ekologicznych paliw. LNG zapewnia bowiem bezpieczeństwo i czystość użytkowania, a to już wartość dodana zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska.

Ty mówisz, Novatek buduje, dostarcza, monitoruje

Instalację LNG spółka stawia na działce inwestora na swój koszt, jest to bowiem bardzo droga inwestycja. Novatek buduje, odbiorca dzierżawi i może w pełni korzystać z urządzeń.

Budowa stacji regazyfikacji trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od terminów oczekiwania na odpowiednie decyzje i pozwolenia wydawane przez organy administracyjne.

Stacje wyposażone są w specjalne zbiorniki kriogeniczne oraz zestaw parownic, umożliwiających zmianę stanu skupienia gazu z ciekłego na lotny. Mają także system zdalnego monitoringu. Określa on poziom gazu w zbiorniku i w ten sposób umożliwia dostawy gazu na czas.

Firma Novatek nadzoruje cały proces inwestycji – począwszy od projektu, uzyskania pozwoleń i różnorodnych zgód, poprzez budowę i doradztwo na każdym etapie współpracy. Dzięki doskonale zorganizowanej logistyce zapewnia regularne dostawy gazu o wysokiej jakości.

d4jl0sl
d4jl0sl