Trwa ładowanie...
dz8iuhs

"Gazeta Polska Codziennie": To początek końca OFE

Orzeczenie TK ws. OFE budzi emocje nawet wśród ekspertów. Wszyscy są zgodni co do jednego: ten wyrok to zachęta do dalszego zabierania składek emerytów z OFE i kolejny krok do wyeliminowania funduszy z systemu emerytalnego - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Share
dz8iuhs

Najdobitniej wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przejęcie przez państwo 150 mld zł z OFE za zgodne z konstytucją, skomentował Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Jak stwierdził, źle świadczy on o konstytucji. W świetle złej konstytucji wszystko jest możliwe, łącznie z nacjonalizacją - mówił.

Podobnie uważa Paweł Dobrowolski z Instytutu Sobieskiego. Jak ocenił, TK przyklepał skok na pieniądze obywateli, a wyrok to sygnał dla nowego rządu, że może w przyszłości skorzystać z pozostałych środków OFE, gdyby miał problem z dopięciem budżetu - relacjonuje "Codzienna".

Jak przypomina "GPC", także Witold Orłowski, główny ekonomista PwC, zwrócił uwagę, że sędziowie nie zabronili rządzącym sięgać po kolejne składki emerytów zgromadzone w OFE, a to może stanowić zachętę do dalszego demontażu funduszy, jeśli państwo znajdzie się w potrzebie.

dz8iuhs

Podziel się opinią

Share
dz8iuhs
dz8iuhs