Gazociąg Skanled pod znakiem zapytania
Powstanie gazociągu Skanled, mającego między innymi transportować norweski gaz do Polski, jest poważnie zagrożone. 700-kilometrowy rurociąg miał kolejno dostarczać gaz do odbiorców w Norwegii, Szwecji i Danii, skąd tłoczony byłby do Polski nowym gazociągiem Baltic Pipe.
Taka liczba odbiorców, wielkości kontraktowanego przez nich błękitnego paliwa oraz wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej zapewniało ekonomiczne uzasadnienie tej skomplikowanej inwestycji.
Tymczasem główny odbiorca w Norwegii, którym jest brytyjski koncern Yara, właściciel zakładów chemicznych w regionie Grenland, zrezygnował z przyszłych zakupów gazu dostarczanego przez Skanled. Jak dowiedział się IAR z wiarygodnego źródła, Brytyjczycy nie zmienili takiego stanowiska mimo rozmów, jakie przeprowadził z nimi Terje Riis Johanes - norweski minister ropy i energetyki.
Obecnie w ministerstwie panuje opinia, że jeśli nie pojawią się niespodziewanie inne rozwiązania ekonomiczne, konieczne będzie co najmniej odsunięcie na czas nieokreślony decyzji o rozpoczęciu budowy Skanled. Budowa ta, której jednym z inwestorów jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, miała rozpocząć się w tym roku, a początek eksploatacji gazociągu przewidywano na rok 2012.