Trwa ładowanie...
d25s5ok
02-11-2015 16:50

Gdańsk/ 78 mln euro na Program Południowego Bałtyku

78 mln euro przeznaczono na projekty realizowane w ramach Programu Południowego Bałtyku w latach 2014-2020. Pierwsze konkursy ogłoszono w poniedziałek w Gdańsku podczas VI Dorocznego Forum Interesariuszy Euroregionu Bałtyk (ERB).

d25s5ok

Partnerami Euroregionu Bałtyk (ERB) są władze regionalne z Polski (województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego) Danii, Szwecji, Litwy oraz obwodu kaliningradzkiego. Partnerem jest też Stowarzyszenie Gmin RP Euroregionu Bałtyk. ERB był pierwszym euroregionem, który do formalnej współpracy włączył obwód kaliningradzki czyli partnera z Federacji Rosyjskiej.

Szef Stałego Międzynarodowego Sekretariatu Euroregionu Bałtyk, Sebastian Magier powiedział, że w poniedziałek ogłoszono pierwszy z serii konkursów Programu Południowego Bałtyku w ramach nowej perspektywy unijnej. Wnioski będą przyjmowane do grudnia br. Podał, że konkursy będą ogłaszane dwa razy w roku.

Magier ocenił, że "Program oferuje wiele możliwości współpracy dla beneficjentów w obszarze południowego Bałtyku". "Można starać się o pieniądze na projekty np. z zakresu zrównoważonego transportu, rynków pracy, innowacyjności, dziedzictwa kulturowego, turystyki i energii odnawialnej" - wyjaśnił. Zaznaczył, że "w najbliższych sześciu latach Euroregion Bałtyk ma zamiar skupić się na ochronie zasobów wodnych, wspieraniu przedsiębiorczości i współpracy młodzieży".

O dofinansowanie mogą się ubiegać: władze lokalne i regionalne, uczelnie, organizacje pozarządowe, instytucje wspierania biznesu oraz przedsiębiorstwa transportu publicznego.

d25s5ok

W poprzedniej perspektywie kwota przeznaczona na transgraniczne projekty w rejonie południowego Bałtyku była niższa o 20 mln euro. "Program, który po raz pierwszy realizowano, osiągnął duży sukces, więc dlatego ta kwota jest znacząco wyższa"- tłumaczył Magier. Podał, że wśród zrealizowanych projektów są np. projekt Moment, który dotyczył nowoczesnego zarządzania zasobami wodnymi w dorzeczach rzek. Skupiał partnerów z całego regionu południowego Bałtyku.

Dyrektor Wspólnego Sekretariatu Program Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, Thorsten Kohlisch podał, że w ramach programu w latach 2007-2013 zrealizowanych zostało i otrzymało dofinansowanie 69 projektów. Podkreślił, że "około 78 mln euro w ramach Programu Południowy Bałtyk z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest przeznaczone dla regionów przybrzeżnych z Polski, Danii, Szwecji, Litwy, Niemiec i obwodu kaliningradzkiego".

Krystyna Wróblewska z Regionalnego Sekretariatu Euroregionu Bałtyk podała, że do głównych priorytetów współpracy transgranicznej w regionie morza Bałtyckiego należą: zrównoważony rozwój - dbałość o naturę i środowisko, rynek pracy, współpraca młodzieży oraz budowanie umiejętności współpracy pomiędzy urzędami, firmami, instytucjami i organizacjami.

"Jest to bardzo dobre miejsce do współdziałania firm i organizacji oraz mieszkańców z różnych obszarów geograficzno-politycznych, z krajów unijnych i z obwodu kaliningradzkiego" - oceniła Wróblewska. Przyznała, że obecnie współpraca z partnerami z Rosji "nie jest prosta". Zapewniła jednak, że "Kaliningrad, pomimo pewnych napięć, odczuwalnych też na tym poziomie, nie wycofuje się z tej współpracy co uważamy za dobry znak".

d25s5ok

W spotkaniu w Gdańsku uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, naukowcy, przedsiębiorcy ze Szwecji, Danii, Litwy i Kaliningradu.

Euroregion Bałtyk powstał w 1991 r. a działa od 1998 roku. Do tej pory w ramach Euroregionu lub przy jego wsparciu realizowane były m.in. projekty Moment (gospodarka wodna), Capasity Building Project (budowanie partnerstwa), Yc3 (współpraca międzynarodowa młodzieży), Diske (rozwój inteligentnych rozwiązań poprzez wymianę wiedzy) czy Seagull DevERB oraz Seagull II (długoterminowa strategia rozwoju Euroregionu).

Terytorium Euroregionu Bałtyk obejmuje następujące regiony: na terenie Polski województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie oraz Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk, na terenie Federacji Rosyjskiej - obwód kaliningradzki, na terenie Litwy - Stowarzyszenie Gmin Kłajpedzkich, na terenie Szwecji regiony Blekinge, Kalmar, Kronoberg, na terenie Danii - wyspa Bornholm.

d25s5ok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25s5ok