Gdańsk/Miliard złotych dla Inteligentnych Specjalizacji Pomorza
Około jednego miliarda złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2014-2020 może być przeznaczone na realizację Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Za najbardziej perspektywiczne w regionie uznano: gospodarkę morską, ICT, energetykę i medycynę.
28.01.2016 19:25
W czwartek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku podpisano porozumienia w sprawie realizacji Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP).
Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i za granicą. Posiadanie takich inteligentnych specjalizacji jest warunkiem uruchomienia środków na badania, rozwój i innowacje.
W Pomorskiem, w oddolnych negocjacjach w sprawie wyłonienia specjalizacji wzięło udział prawie 300 firm oraz ponad 400 podmiotów, m.in. szkoły i uczelnie, instytucje otoczenia biznesu, samorządy i organizacje pozarządowe. Za Inteligentne Specjalizacje Pomorza uznano: technologie offshore i portowo-logistyczne, technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie (ICT), technologie ekoefektywne w produkcji i zużyciu energii i paliw oraz technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia.
Marszałek województwa, Mieczysław Struk ma nadzieję, że wybrane dziedziny jako Inteligentne Specjalizacje pozwolą na jak najszybsze, jak to określił, "wprawienie pomorskiej gospodarki w ruch". "Dokonaliśmy takiego wyboru, który pozwala na koncentrację rozwoju w tych wybranych dziedzinach i tam zapewne będzie w większym stopniu kierowana interwencja publiczna" - tłumaczył.
Marszałek wierzy, że wybrane specjalizacje za kilka, kilkanaście lat staną się rzeczywistymi lokomotywami zmieniającymi obraz gospodarczy Pomorza, staną się obszarami działalności gospodarczej generującymi wysokie dochody z tytułu sprzedaży innowacyjnych produktów, usług oraz wiedzy.
Zaznaczył, że określenie takich kluczowych gałęzi gospodarki dla danego regionu to także wyraźna sugestia dla władzy centralnej, że wybrane dziedziny stają się specyfiką specjalizacyjną Pomorskiego i warto na te branże kierować pieniądze z poziomu krajowego. Uważa, że "jest to też sygnał dla inwestorów zewnętrznych".
Prezes Fundacji Interizon (lider partnerstwa technologie informacyjne, ICT), Przemysław Szleter zwrócił uwagę, że sektor ICT jest faktyczną inteligentną specjalizacją Pomorza. "Jest to jedna z najsilniejszych branż w regionie; mamy mnóstwo firm, zarówno regionalnych, które tu wyrosły i ciągle się rozwijają jak i wielkich, międzynarodowych koncernów a współpraca pomiędzy nimi jest konieczna dla rozwoju firm i regionu"-tłumaczył.
Przyznał, że dla branży ICT najważniejsze jest budowanie bardzo silnych zasobów ludzkich. "My oczekujemy ze strony regionu przede wszystkim wsparcia w dostarczaniu bardzo dobrze wykwalifikowanych kadr; potrzebna jest współpraca z uczelniami ale też ze szkołami średnimi" - dodał. Uważa, że to kadry zdecydują, czy Pomorze będzie wygrywać z innymi regionami, nie tylko w kraju ale też w Europie.
Projekty w zakresie Inteligentnych Specjalizacji Pomorza będą mogły uzyskać preferencje w dostępie do finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Woj. Pomorskiego 2014-2020 lub wsparcie w zakresie ubiegania się o finansowanie na poziomie krajowym. Szacunkowa wielkość wsparcia z RPO ma wynieść około miliard złotych.
Oprócz funduszy z RPO dostępne będą także fundusze rozwojowe na poziomie krajowym i europejskim, jak np. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój oraz Program HORYZONT 2020.