Gdzie i na jakich stanowiskach poszukujemy zatrudnienia?

W jaki sposób Polacy najczęściej poszukują stałego zatrudniania? Eksperci sprawdzili jaki odsetek CV jest wysyłanych w poszczególnych województwach i miastach. Przeliczyli także, które branże cieszą się największą popularnością i na jakich poziomach w firmie chcemy pracować.

Gdzie i na jakich stanowiskach poszukujemy zatrudnienia?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Chcemy pracować na Śląsku

Okazuje się, że największą popularnością wśród internautów cieszy się Śląsk. To właśnie z tego regionu pracodawcy otrzymują najwięcej aplikacji. Z danych wynika, że prawie co piąte CV jest przesyłane właśnie w tym obszarze. Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze. Zostało tam wysłanych 17,44 proc. CV z całego kraju. Na kolejnych pozycjach uplasowały się woj. dolnośląskie (12,11 proc), małopolskie (6,96 proc.) oraz łódzkie (6,96 proc.).

Warto zauważyć, że najwięcej aplikacji jest przesyłanych w najbardziej rozwiniętych regionach kraju. Natomiast najmniej CV było wysyłanych w województwach, z których pochodzi najmniej ofert pracy. Na ostatnich miejscach pod względem odsetka wysyłanych aplikacji znalazły się woj. opolskie (2,04 proc.), lubuskie (2,04 proc.), podkarpackie (2 proc.) i podlaskie (1,43 proc.).

Stolica najpopularniejsza

Jednak dane pokazują, że w Warszawie jest wysyłanych 6,43 proc. CV w skali całego kraju, co daje stolicy pierwszą pozycję wśród polskich miast. O połowę mniej aplikacji wysyła się we Wrocławiu – 3,25 proc. Warto zwrócić uwagę, że w pierwszej dziesiątce znalazły się dwa miasta leżące w woj. śląskim – Katowice i Częstochowa. Wśród najpopularniejszych miast znalazły się również takie ośrodki jak Łódź (2,70 proc.), Kraków (1,81proc.) oraz Poznań (1,78 proc.).

Handel i budownictwo górą

Internauci chętnie poszukują zatrudnienia w handlu (11,78 proc.), co jest spowodowane dużym odsetkiem miejsc pracy w sprzedaży. W drugim kwartale 2010 roku z tej branży pochodziło 6,11 proc. wszystkich ogłoszeń. Na kolejnych miejscach pod względem ilości przesyłanych CV znalazły się salony piękności (8,04 proc.) i budownictwo (5,78 proc.).

Na wysokich miejscach uplasowały się również branże, które nie uchodzą za popularne wśród poszukujących pracy. Należą do nich rolnictwo (4,42 proc. przesłanych CV), logistyka i dystrybucja (3,80 proc.), turystyka (3,7 proc.) oraz restauracje (3,23 proc.). W czasie wakacji pojawia się więcej miejsc pracy właśnie w tych branżach – są to zarówno oferty zagraniczne, jak i polskie. Wzrost liczby ofert przekłada się na większą ilość wysyłanych aplikacji. W okresie wakacyjnym poszukuje się również nauczycieli i lektorów, co spowodowało, że edukacja znalazła się na dziesiątym miejscu pod względem ilości przesyłanych CV według branż.

Najczęściej poszukujemy zatrudnienia na szeregowych stanowiskach

Według danych serwisu szybkopraca najwięcej aplikacji zostało przesłanych na szeregowe stanowiska (63,21 proc.). Jest to oczywiste, ponieważ najwięcej pracodawców poszukuje pracowników na najniższe szczeble w firmach, a więc także odsetek ofert jest największy. Z kolei 33,58 proc. aplikacji było wysłanych na ogłoszenia związane z zatrudnianiem wykwalifikowanych pracowników. 2,46 proc. CV było reakcją na oferty dla kierowników działów, 0,43 proc. dotyczyło aplikacji na stanowiska w zarządzie, a 0,33 proc. CV było wysłanych na oferty pracy dla dyrektorów.

Źródło: SZYBKOpraca.pl

oferty pracyzatrudnienierekrutacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)