Gdzie jest burza? Alerty IMGW dla 15 województw
Sezon burzowy w Polsce trwa od kwietnia do września, a jego szczyt przypada w wakacje. Jednak maj również może być groźny. W niedzielę 19 maja Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla niemal całej Polski.
19.05.2024 11:06
W niedzielę 19 maja IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami. Prognozowane są silne opady deszczu (od 20 mm do 35 mm) oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Alert IMGW. Ostrzeżenia dla 15 województw
W zależności od regionu ostrzeżenia zacznie obowiązywać w niedzielę od godz. 10, 13 lub 15, a wszędzie potrwa do godz. 23. W godzinach porannych burze pojawiły się w okolicach Wrocławia, następnie strefa burzowa przemieściła się na północ.
Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia obejmują 15 województw. Wyjątkiem są województwo podlaskie i miejscami województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie oraz lubelskie.
Jak informuje IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecane są ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Gdzie jest burza? Aplikacje mobilne i internetowe
Obecnie zachodzące zmiany klimatu i wzrastające temperatury powodują, że prawdopodobieństwo wystąpienia burz zwiększa się z każdym rokiem. Mogą być one niebezpieczne, dlatego warto znać sposoby na śledzenie tych zjawisk atmosferycznych.
Jak pisaliśmy w WP Finanse, najszybszym sposobem jest sprawdzanie informacji o burzach w aplikacjach mobilnych. Są to m.in.: Monitor Burz, Blitzortung Lightning Monitor, Windy.
Oprócz radarów meteorologicznych istnieją również inne sposoby śledzenia burz. Jednym z nich jest sieć Blitzortung, która jest stworzona przez amatorów i działa w całej Polsce. Sieć Blitzortung wykorzystuje detektory wyładowań atmosferycznych, aby śledzić burze w czasie rzeczywistym i udostępniać informacje na swojej stronie internetowej.
Inną siecią do śledzenia burz jest PERUN, stworzona i zarządzana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. PERUN jest bardziej zaawansowana niż sieć Blitzortung i pozwala na śledzenie burz z dokładnością do 1-2 kilometrów. Informacje z sieci PERUN są dostępne na stronie internetowej IMGW.