Trwa ładowanie...
d2fw28t

Gekoplast chce przejść na GPW w max. 1,5 roku, zainteresowany przejęciami

Warszawa. 26.02.2015 (ISBnews) - Gekoplast chce w ciągu roku, półtora przenieść się na rynek główny warszawskiej giełdy i nie wyklucza, że przejście będzie związane z emisją akcji pod konkretną akwizycję podmiotu z branży, poinformował agencję ISBnews prezes Piotr Górowski.

Share
d2fw28t

"W ciągu roku, półtora chcemy przenieść się na rynek główny giełdy. Jesteśmy otwarci na przejęcia, przyglądamy się rynkowi, ale na razie żadnych konkretnych rozmów nie prowadzimy" - powiedział ISBnews Górowski po uroczystości debiutu spółki na NewConnect.

Dodał, że Gekoplast byłby zainteresowany przejęciem spółki o podobnym profilu działalności, a na akwizycję mógłby wydać "kilkadziesiąt milionów złotych".

"Nie wykluczam, że moglibyśmy przeprowadzić emisję akcji na przejęcie wraz z przejściem na rynek główny, jeśli znajdziemy ciekawy podmiot" - powiedział prezes.

d2fw28t

Górowski poinformował, że ze względu na fakt, iż sprzedaż realizowana jest w większości pod konkretne zamówienia, spółka będzie nadal koncentrować się na sprzedaży na rynkach polskim i europejskim - nie ma planów wyjścia na inne rynki. Ponad 53% przychodów pochodzi z eksportu, w tym ponad 50% z eksportu stanowi sprzedaż płyt komórkowych.

"Zakładamy, że w ciągu 4-5 lat poprawimy udział w rynku europejskim do 15%. Sprzedaż w połowie jest kierowana za granicę. Kierujemy produkty do wszystkich krajów UE, a do Niemiec sprzedajemy 1/4 całej produkcji" - wskazał prezes.

Gekoplast ma 30% udziału w rynku w produkcji płyt komórkowych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz 8% rynku Unii Europejskiej.

Na ten rok spółka zaplanowała nakłady inwestycyjne wysokości 7,8 mln zł, które przeznaczy m.in. na modernizację infrastruktury i rozbudowę parku maszynowego. Moce produkcyjne mają wzrosnąć w tym roku o 16% do 15,8 ton. Jednocześnie na ten rok zaplanowane są działania, które spowodują redukcję kosztów stałych.

d2fw28t

"Chcemy zwiększyć sprzedaż o prawie 20% w tym roku we wszystkich obszarach. Mamy w planach sprzedaż nowej dodatkowej produkcji, głównie na rynki zagraniczne, ale nie zapominamy o rynku krajowym i rentowności. To nasz cel nadrzędny. Chcemy, aby spółka przynosiła satysfakcjonujący wzrost z inwestycji" - podkreślił Górowski.

Zysk netto Gekoplastu wzrósł do 4,1 mln zł w 2014 r. wobec 3,2 mln zł rok wcześniej. EBITDA zwiększyła się do 7,6 mln zł wobec 6,2 mln zł rok wcześniej, a przychody zwiększyły się do 76,3 mln zł wobec 75 mln zł rok wcześniej. Rentowność netto wzrosła do 5,4% z 4,3% w 2013 r.

"Zamierzamy wykorzystać istniejący potencjał i przy dyscyplinie kosztowej osiągać coraz lepsze wyniki finansowe" - zadeklarował prezes.

Prognoza finansowa Gekoplastu na ten rok zakłada wzrost zysku netto o 52% r/r do 6,3 mln zł, wzrost EBITDA o 46% do 11,0 mln zł i rentowność netto na poziomie 7% (wzrost o 1.6 pkt proc.).

Gekoplast specjalizuje się w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Prowadzi działalność w takich segmentach rynku jak: płyty z tworzyw sztucznych i opakowania z płyt, wyroby wtryskowe, wyroby rozdmuchowe, opakowania z tektury.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)

d2fw28t

Podziel się opinią

Share
d2fw28t
d2fw28t