Trwa ładowanie...

Generałowie domagają się restrukturyzacji długu publicznego

Ponad 30 oficerów portugalskiej armii, w tym generałowie w służbie czynnej i w stanie spoczynku, poparło "Manifest 74". W dokumencie, skierowanym do parlamentu, osobistości życia polityczno-społecznego żądają restrukturyzacji długu publicznego.

Generałowie domagają się restrukturyzacji długu publicznegoŹródło: Fotolia, fot: spaceport9
d1oxdr5
d1oxdr5

"Domagamy się, aby parlament zobowiązał rząd do () rozpoczęcia procesu odpowiedzialnej restrukturyzacji długu publicznego" - napisali autorzy dokumentu, którzy, jak zapewniają, chcą uchronić naród przed dalszymi wyrzeczeniami oraz ubóstwem, skutkami surowej polityki oszczędnościowej rządu Pedra Passosa Coelho.

Autorzy dokumentu zaproponowali, by dążyć do renegocjacji warunków spłaty długu, w tym do znacznego obniżenia poziomu odsetek, wydłużenia spłaty zadłużenia co najmniej o 40 lat i do restrukturyzacji długu powyżej 60 proc. PKB Portugalii.

"Manifest 74", który od piątku jest umieszczony w internecie, podpisało już 18 tys. osób, w tym wysocy rangą oficerowie portugalskiej armii. Wśród nich jest siedmiu generałów dywizji i czterech generałów brygady w służbie czynnej. Większość spośród wysokich rangą oficerów portugalskiej armii, którzy podpisali dokument, stanowią generałowie w stanie spoczynku, w tym były szef sztabu generalnego portugalskiego wojska gen. Pinto Ramalho.

Pod manifestem podpisało się już wiele postaci portugalskiego życia społeczno-politycznego, w tym znani politolodzy, ekonomiści i konstytucjonaliści.

d1oxdr5

Oczekuje się, że jeszcze w pierwszej połowie kwietnia "Manifest 74" zostanie przedstawiony podczas sesji parlamentu.

Według autora konstytucji Portugalii, Jorge Mirandy, poziom zubożenia obywateli tego kraju jest na tyle duży, że wymaga pilnej debaty publicznej i powstrzymania zbędnych wyrzeczeń finansowych społeczeństwa. Wskazał on też na pilną konieczność określenia przez rząd, w jaki sposób Lizbona zamierza wypełnić porozumienie o pomocy kredytowej zawarte w 2011 r. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską.

Ekspert przypomniał, że w ostatnich latach mieszkańcy Portugalii ponosili duże wyrzeczenia i tylko w ub.r. fiskus zebrał z podatków rekordową kwotę 62,2 mld euro, odpowiadającą 37,2 proc. PKB Portugalii.

We wtorek minister finansów Maria Luis Albuquerque poinformowała, że rząd przedstawi do 17 maja br. formę zakończenia wdrażania przez Lizbonę umowy kredytowej, na podstawie której Portugalia otrzymała od MFW i UE 78 mld euro pożyczki.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d1oxdr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oxdr5