Trwa ładowanie...
d47swvl

Germán Efromovich

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

La Paz

d47swvl
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Germán Efromovich to południowoamerykański przedsiębiorca polsko-żydowskiego pochodzenia. Jest właścicielem firmy Synergy Group skupiającej spółki z branży energetycznej, stoczniowej, medycznej i transportowej.

Życiorys

Germán Efromovich urodził się 28 marca 1950 roku w La Paz. Pochodzi z rodziny polsko-żydowskiej. Jego rodzice wyjechali z Polski po II Wojnie Światowej i początkowo osiedlili się w Boliwii, gdzie przedsiębiorca przyszedł na świat. Następnie rodzina Germána Efromovicha przeniosła się do Chile, do miejscowości Arica, a w 1954 roku ostatecznie osiadła w brazylijskim São Paulo.

Germán Efromovich posiada kilka obywatelstw: polskie w związku z korzeniami, boliwijskie ze względu na miejsce urodzenia, a także kolumbijskie i brazylijskie z racji miejsca zamieszkania.

Germán Efromovich jest absolwentem Faculdade de Engenharia Industrial Uniwersytetu w São Paulo. W młodości trudnił się sprzedawaniem encyklopedii, a także dubbingowaniem meksykańskich filmów. Założył prywatną szkołę w São Bernardo do Campo.

Na początku lat 90. Germán Efromovich wraz ze swoim bratem José zainwestował w przemysł naftowy. Jego firma prowadziła podwodne prace konserwacyjne dla brazylijskiego koncernu naftowego, Petrobras. Z inwestycji zrezygnował po zatonięciu jednej z platform wiertniczych, ale do branży powrócił w 2001 roku.

Najważniejszą inicjatywą Germána Efromovicha było utworzenie prywatnych brazylijskich linii lotniczych OceanAir, które jakiś czas później przemianowano na Avianca Brasil. Dało to pocżątek wielkiemu imperium linii lotniczych Avianca. Wszelkie inwestycje Germána Efromovicha skupione są w jednej firmie holdingowej, Synergy Group.

Przedsiębiorca wystąpił o polski paszport w 2012 roku. Wiązało się to z planem przejęcia portugalskich linii lotniczych TAP. Prawo europejskie zabrania bowiem wykupowania udziałów większościowych przez obywateli państw spoza Unii Europejskiej.

Majątek

Majątek Germána Efromovicha wyceniany jest na około 1 miliard dolarów i opiera się na udziałach w firmie Synergy Group z siedzibą w Rio de Janeiro. Koncern posiada spółki działające w różnych branżach.

Najważniejszym pionem w przedsiębiorstwie jest spółka Avianca zajmująca się transportem lotniczym. Posiada flotę ponad 180 samolotów, a tworzą ją przejęte przez Efromovicha kolumbijskie linie lotnicze o tej samej nazwie, linie salwadorskie TACA, a także utworzone przez samego biznesmena brazylijskie linie OceanAir, później Avianca Brasil.

Efromovich widzi przyszłość w energetyce i rolnictwie, dlatego jego przedsiębiorstwo, poza transportem lotniczym i przemysłem stoczniowym, inwestuje również w wydobycie ropy naftowej i gazu w Ameryce Południowej (Pacific Rubiales Energy Corp), a także uprawą ananasów i kawy na terenie Kolumbii, a w Andach tworzeniem plantacji palm oliwnych. Jedna ze spółek Synergy Group jest odpowiedzialna za produkcję sprzętu medycznego. Germán Efromovich jest także właścicielem hoteli w Cartagenie i Colombii.

Życie prywatne

Germán Efromovich ma żonę, Hildę, a także trzy córki. Swoje życie dzieli między Rio de Janeiro i Bogotę.

Ranking najbogatszych Polaków

W rankingu najbogatszych Polaków pojawił się po raz pierwszy w 2012 roku, czyli w momencie uzyskania polskiego obywatelstwa. Zadebiutował na 7. miejscu z 4,5 miliarda złotych. W 2017 spadł na 11. pozycję.

d47swvl
d47swvl
d47swvl
d47swvl